Зарядка

Вісім  хвилин  здоров'я  
SPORT TIME! GOOD DAY! :)

 




Розумна фізкультура- РУХАНКА РУКИ ВГОРУ 


 

НВК ЗНЗ І-ІІІ ст.. №19 –ДНЗ «Лісова казка»

Комплекс  ранкової гімнастики

Ходьба на місці з високим підніманням стегон, дихати довільно, вперед не нахилятись 1 хв.

1. В. п. о. с.

 1-2 дугами назовні руки вгору, піднятися на носки, вдих;

 3-4 в. п., видих. Дивитися на кисті рук. Виконати 8-10 разів.

 2. В. п. стойка ноги нарізно, руки за голову, лікті відвести назад.

1-поворот тулуба ліворуч, руки в сторони долонями вгору (дивитись на ліву руку);  2 в. п.;

З -нахил вперед, руки в сторони (голову підняти, прогнутися в попереку, ноги не згинати);

4 в. п. Те саме праворуч.

Дихання довільне. Виконати по 5-6 разів у кожний бік.

 3. В. п. о. с.

1-мах правою ногою назад, руки вгору, піднятися на носок (вдих);

2-в. п., видих; 3-4 те саме лівою ногою. Виконати 5-6 разів.

 4. В. п. руки в сторони.

1-мах лівою ногою вперед, оплеск руками під ногою;

2-в. п., 3-нахил уперед, торкнутися пальцями рук підлоги;

4-в. ч.;

5-8 те саме правою ногою.

Дихання довільне. Ноги не згинати. Виконати кожною ногою 5-6 разів.

 5. В. п. стойка ноги нарізно, руки вгору, пальці переплетені.

1-2 пружні нахили вліво;

3-4 -те саме вправо.

Ноги й руки не згинати Дихання довільне. Виконати 5-6 разів.

 6. В. п. о. с. 1 -упор присівши; 2-ліву ногу в сторону (носок відтягнути, ногу не згинати); 3-упор присівши; 4-в. п.; 5-8-те саме правою ногою. Дихання довільне. Виконати по 5-6 разів кожною ногою.

 7. В. п. о. с. 1-стрибок ноги нарізно, руки в сторони;

2-в. п. Дихання довільне. Повторити 10-12 разів.

 8. Ходьба на місці- 1-2 хв; вправи на відновлення дихання,

      виконати дихальну вправу з рухами рук, 1-руки на пояс; 2-руки до плечей; 3- руки на пояс; 4- руки вниз.   

Розмалюй своє життя у кольори здорового руху! 


Баланс

 

Tanzchoreo im Sportunterricht 
Нестача фізичної активності, малорухливий спосіб життя – головні вороги хребта. А стан хребта дуже важливий для здоров’я людини. Оздоровити хребет можна, для цього достатньо двічі на день виконувати комплекс гімнастичних вправ. 
-Комплекс вправ для хребта підійде людям, які потерпають від остеохондрозу, сколіозу, радикуліту тощо. 
-Виконувати вправи потрібно вісім хвилин вранці та за півгодини перед сном. Таким чином ввечері вдасться зняти навантаження, яке хребет отримав впродовж дня, а вранці – покращити кровообіг, тонізувати організм та покращити настрій. Під час виконання гімнастики одночасно відбувається масаж та корекція хребта – від куприка до шиї. Ефект відчувається одразу. Крім того, якщо постійно таким чином тренувати хребет, зменшується ризик травмувати його.
Вправа 1. Лежачи на спині, руки розведіть
у бік долонями під кутом 45° до тулуба. Підборіддя легенько підтягніть до яремної западини. Випряміть ноги, п’ятки разом, носки спрямуйте на себе. Повертаємо обидві ступні праворуч, голову одночасно повертаємо ліворуч, погляд спрямовуємо на кисть лівої руки. Під час повороту голови у бік робимо безшумний вдих через ніс, повертаючись
у вихідне положення – видих. Виконують вправу вісім разів – ліворуч, вісім разів – праворуч.
Вправа 2. Лежачи на спині, п’яту правої ноги покладіть на носок лівої. Носки спрямовуєте на себе. Виконуючи скручування, мізинцем верхньої ноги намагатися доторкнутися до підлоги, а вухом – до підлоги з протилежного боку. Виконуйте скручування праворуч-ліворуч по вісім разів. Після цього змініть положення стоп – п’ятку лівої ноги покладіть на носок правої і повторіть вправу. Повертаючи голову, робимо глибокий вдих через ніс, повертаючись у вихідне положення – видих через ніс або рот.
Вправа 3. Лежачи на спині, праву ногу зігніть у колінному суглобі, підніміть і покладіть стопою на ліве стегно. Ліва нога пряма, носок спрямований на себе. Праве коліно синхронно з носком лівої ноги поверніть праворуч, намагаючись доторкнутися підлоги й коліном, і носком. Голову повертаємо ліворуч, намагаючись доторкнутися вухом до підлоги. Виконуйте скручування почергово – праворуч-ліворуч по вісім разів. Після цього змініть положення і повторіть вправу.
Вправа 4. Лежачи на спині, зігніть обидві ноги в колінах, підтягніть стопи ближче до таза, при цьому поперек повинен прилягати до підлоги. Поверніть коліна праворуч, голову – ліворуч, щоби доторкнутися до підлоги. Намагайтеся не відривати від підлоги верхню частину спини. Вправу виконуйте праворуч-ліворуч по вісім разів.
Вправа 5. Лежачи на спині, п’яту лівої стопи підтягніть до таза, праву стопу покладіть зверху на ліве стегно. Під час скручування нахиляйте ноги вправо, намагаючись доторкнутися коліном до підлоги, голову повертайте у протилежний бік. Почергово виконуйте вправу по вісім разів. Після цього змініть положення ніг і повторіть вправу, дотримуючись амплітуди рухів ніг і голови.
Вправа 6. Лежачи на животі, ноги випрямляємо. Руки кладемо на підлогу долонями вниз. На вдиху, випрямляючи руки, віджимаємо груди від підлоги і прогинаємося, щоби погляд спрямувати на стелю. Таз не відриваємо від підлоги. Першу фазу вправи виконуємо на рахунок вісім до вдиху, затримка дихання в цьому положенні на рахунок вісім і повертаємося у вихідне положення на видиху. Повторюємо вправу вісім разів.
Вправа 7. Сидячи навпочіпки, кистями рук обхоплюємо гомілку у нижній її частині, спина максимально зігнута, голова опущена якнайнижче, підборіддя притиснене до грудей. Згуртувавшись, на видиху виконуємо перекати на спині вздовж хребта, від куприка до голови і назад. Повторюємо вправу вісім разів.
Вправа 8. Лежачи на спині, ноги – на ширині плечей. Праву руку долонею доверху завести за голову, утворивши умовно діагональ нога-хребет-рука. Максимально розслабитися. Носок лівої ноги спрямувати на себе, одночасно п’ятою робимо затяжний поштовх умовної кулі, а кисть руки дотягується «зірвати» гроно винограду. Потім змінюємо позицію. Розпочинають вправу на видиху через ніс, утримують паузу (на рахунок вісім), закінчують на видиху через ніс або рот. Повторюють вправу 8 разів.   

Закаляйся,
Если хочешь быть здоров,
Постарайся
Позабыть про докторов.
Водой холодной обтирайся,
Если хочешь быть здоров!

Будь умерен
И в одежде и в еде,
Будь уверен
На земле и на воде,
Всегда и всюду будь уверен,
И не трусь, мой друг, нигде!

Ты не кутай
И не прячь от ветра нос
Даже в лютый,
Показательный мороз.
Ходи прямой, а не согнутый,
Как какой-нибудь вопрос!

Всех полезней
Солнце, воздух и вода,
От болезней
Помогают нам всегда.
От всех болезней всех полезней –
Солнце, воздух и вода!

Все микстуры,
Все лекарства выливай,
Физкультурой
С юных лет овладевай.
Развей свою мускулатуру -
И победу добывай!

Бодр и весел
Настоящий чемпион,
Много песен,
Много шуток знает он.
А кто печально нос повесил –
Будет сразу побеждён!

Мамы, папы!
Не балуйте вы детей –
Выйдут шляпы
Вместо правильных людей.
Прошу вас очень, мамы, папы:
– Не балуйте вы детей!


Мне о спорте
Всё известно, мой родной,
Зря не спорьте
Вы поэтому со мной.
Прошу, пожалуйста, о спорте
Вы не спорьте, мой родной!   

Фітнес зарядка для дітей – тренер Олександр 

Розмалюй своє життя у кольори здорового руху!


 
"UNTOUCHED" The Veronicas - Dance Fitness Cardio Blast with Weights Valeo Club 
https://www.youtube.com/watch?v=HiMWfCDkNIo
https://www.youtube.com/watch?v=AGxC92ZZRB8
https://www.youtube.com/watch?v=BUY8FM0o52c 
Немає нічого простіше - 10 хвилин ранкової зарядки. Але так як батьки з дитинства не привчають своїх дітей до здорового і правильного способу життя, то в дорослому житті привчити себе вже складно. Адже для офісних працівників і людей, які воліють сидячий спосіб життя — це потрібно. В доказ того що це так у цій статті буде розглянута користь ранкової зарядки для дітей і для дорослих. Раз, два, три, чотири, п’ять пора вставати! Саме з такими словами потрібно бадьоро і весело вставати з ліжка. Приділіть своєму тілу всього 10-15 хвилин з ранку і ваше здоров’я стане набагато краще. Адже йому необхідно прокинутися і прокинутися. Чим же корисна зарядка для організму:
  • регулярне фізичне навантаження уповільнює процеси старіння;
  • знижується вага тіла і ризик виникнення ожиріння;
  • підвищується весь тонус організму;
  • зміцнюється імунітет;
  • з’являється впевненість у собі;
  • нормалізується обмін речовин;
  • поліпшується настрій;
  • поліпшується діяльність серцево-судинної системи;
  • поліпшується нервова і дихальні системи; 
  • підвищується працездатність;
  • покращується загальне самопочуття і підвищується апетит;
  • з’являється бадьорість і заряд енергії на весь день.  Що ж стосується дітей, то їм ранкова зарядка необхідна для їх гармонійного розвитку. Якщо ви хочете виростити дитину здоровою і сильною, то потрібно з допомогою свого приклад показувати дитині різні вправи. Саме після щоденної пробуджує зарядки він зможе приносити додому такі довгоочікувані п’ятірки і святиться радістю. З ранку його не треба буде змушувати їсти кашу, а він сам буде бігти на кухню зі словами: «хочу їсти!». Усім батькам хочеться бачити свою дитину, що світиться здоров’ям. Адже його імунітет підвищитися і забудуться постійні застуди і інфекції.
Правил  проведення ранкової зарядки
Перед зарядкою необхідно добре провітрити приміщення. Відкрити широко штори і впустити чисте свіже повітря в кімнату.
Не варто вибирати силові вправи для ранкової зарядки, вони повинні бути спрямовані на пробудження і невелику розминку м’язів, зв’язок і всього тіла. Для початку потрібно трохи розігріти тіло, буквально пару хвилин легкої пробіжки на місці. Далі основні вправи протягом п’яти хвилин і в кінці можна приділити пару хвилин вправ на розтягування. Згадайте свої уроки фізкультури і робіть найбільш доступні та прості вправи, які пам’ятаєте. Необхідний правильний настрій. Тому краще з вечора уявити, як ви з ранку включіть свою улюблену музику і почнете зарядку. Тоді після пробудження вам не потрібно буде довго вмовляти себе встати з ліжка раніше і повправлятися.

Не забувайте, що тільки правильні звички допоможуть вашій дитині в житті і дадуть йому гарне здоров’я. Тому перед тим як робити зарядку не забувайте разом випити по склянці чистої води, зробити вправи і добре і правильно поснідати, наприклад, з допомогою каші.Заняття повинні бути регулярними! Пам’ятайте вам заважає тільки ваша лінь, а знайти завжди можна! В здоровому тілі живе здоровий дух!   
КОМПЛЕКСИ ВПРАВ ДЛЯ ВИПРАВЛЕННЯ КРУГЛОЇ, СУТУЛОЇ І КРУГЛОВВІГНУТОЇ СПИНИ 
Комплекс 1 
1.Ходьба на місці з високим підніманням стегна і широкими вільними рухами рук 1хвилина. Дихати рівномірно. 
2.В.п.-o.с., пальці рук переплетені за спиною; 1-2-піднятися на носки, енергійно відвести руки назад до зведення лопаток (вдих); 3-4-в.п. (видих). Повторити 10-12 разів. 
3.В.п.-руки за голову; 1-руки вгору, відводячи їх назад, ліву ногу назад на носок, прогнутися (вдих); 2-в.п.(видих); 3-4-те саме правою ногою. Повторити 8-10 разів. 
4.В.п.сід на п'ятах, тулуб нахилений уперед, руки вперед, подоланні на підлозі;1-3-ковзаючи грудьми над підлогою, згинаючи і випростовуючи руки, перейти в упор лежачи на стегнах, голову відвести назад, прогнутися (вдих), 4-згинаючи ноги, в.п. (видих). Повторити 8-12 разів. 
5.В.п.-упор лежачи на зігнутих руках; 1-2-випростовуючи руки, упор лежачи на стегнах, прогнутися (вдих), 3-4в.п. (видих). Повторити 8-10 разів. 
6.В.п.-o.c., 1-піднятися на носки, руки через сторони вгору (вдих); 2-3-присід, руки вгору (видих); 4 -в.п. Повторити 6-8 разів. 
7.В.п-лежачи на грудях, руки зігнуті в ліктях, кисті під підборіддям; 1-2-руки в сторони, підняти голову, плечі і ноги, прогнутися «ластівка» (вдих), 3-4-в.п. (видих). Повторити 8-10 разів. 
8.В.п.-лежачи на спині, ноги нарізно, руки в сторони; 1-підняти ноги вперед і з'єднати їх (вдих);2 зігнути ноги (видих); 3-випростати ноги вперед (вдих);4-в.п. (видих).Повторити 8-10разів. Спину і голову з підлоги не піднімати. 
9.В.п.-упор сидячи ззаду;1-підняти ноги вперед, руки в сторони «кут»-(вдих); 2-3-тримати положення «кута»; 4-в.п. (видих). Повторити 10-12 разів у положенні «кута».
10.В.п. лежачи на спині, ноги нарізно, руки вниз.1-2 спираючись на п'ятки, підняти тіло і руки вгору (вдих); 3-4 в.п. (розслабитися, видих). Повторити 8-10 разів. 
11.Ходьба з медболом або мішечком із піском (1-2 кг) на голові. Руки. в сторони (1 хв.). Спочатку на голову кладуть «бублик», а потім медбол або мішечок. 
12.Біг у повільному темпі (1-2 хвилини) з переходом на ходьбу і виконанням дихальної вправи з рухами рук угору та вниз. 
Комплекс 2 
1.Ходьба на місці з високим підніманням стегна і широкими вільними рухами рук. Ходьба звичайна в русі, ходьба на носках, п'ятках. Ходьба з зупинками за командою-1 хв. 
2.В.п.-притиснутися до стіни потилицею, спиною, сідницями і п'ятками, набувши положення правильної постави; 1-крок уперед; 2-в.п.; З-крок уперед із заплющеними очима; 4-в.п. Повторити 5-6 разів. 
3.В.п.-стійка нарізно, руки за голову; 1-руки в сторони:-назад підняти на носки, прогнутися (вдих);2—в.п. (видих). Повторити 10-12разів. 
4.В.п.-стійка ноги нарізно, руки перед грудьми; 1-2-відводячи лікті назад і зводячи лопатки, прогнутися в грудному відділі хребта, підняти голову (вдих); 3-4-в.п. (видих). Повторити 8-10 разів. 
5.В.п.-упор стоячи на колінах; 1-праву руку в сторону, повертаючи тулуб і голову вправо (вдих); 2в.п. (видих);3-4-те саме в лівий бік. Повторити 8-10 разів. 
6.В.п.-лежачи на спині, руки в сторони; 1-2-прогинання у грудному відділі хребта сковзким рухом по підлозі вниз підвестися в положення сидячи зігнути ноги так, щоб ступні торкалися підлоги, руки в упорі ззаду, плечі опущені (видих); 3-4-в.п. (вдих). Повторити 8-10 разів. 
7.В.п.-лежачи на спині на валику, що під нижніми кутами лопаток, руки вниз; 1-2-руки вгору (вдих); 3-4-в.п, (видих). Повторити I0-12 разів. ; 
8.В.п.-лежачи на спині, руки біля голови пальцями до плечей; 1-3-«міст» з опорою на голову, руки і ноги (видих); 4-в.п. (вдих). Повторити 8-10 разів. 
9.В.п.-стійка ноги нарізно, руки на поясі; 1-присід, руки в сторони (видих); 2-в.п. (вдих). Повторити 6-8 разів. 
10.В.п.-руки за голову, нахил тулуба вперед; 1-2-руки В сторони, прогнутись у попереку, голову не спускати, дивитись уперед (вдих); 3-4-в.п. (видих). Повторити 10-12 разів. 
11.Ходьба по колу з предметом на голові, руки в сторони (15-20 секунд). 
12.Біг у повільному темпі (1-2 хвилини) з переходом на ходьбу з виконанням дихальних вправ. 
Комплекс З 
Вправи з гімнастичною палицею 
1.Ходьба на місці з високим підніманням стегна і широкими вільними рухами рук. Ходьба звичайна в обхід, ходьба на носках, на п'ятках, на зовнішньому боці ступні (1 хвилина). 
2.В.п.-палиця внизу;1-2-підняти палицю вгору, підвестися на носки (вдих); 3-4-в.п. (видих). Повторити 10-12 разів. 
3.В.п.-палиця внизу за спиною;1-2-відвести палицю назад, підвестися на носки (вдих);3-4-в.п. (видих). Повторити 10-12 разів. 
4. В.п.-палиця вертикально за спиною, руки зіпгуті;1-2-присісти (видих); 3-4-в.п. (вдих). Повторити 8-10 разів. 
5. В.п.-стійка ноги нарізно, палиця внизу;1-2 палиця перед грудьми, поворот тулуба вправо з одночасним нахилом назад (вдих); 3-4в.п.; 5-8те.саме в ліву сторону. Повторити 8-10 разів. 
6. В.п.-лежачи на животі, руки вгору, хват палиці за кінці; 1-2-згинаючи руки, палицю на лопатки, підняти голову і плечі, прогнутися (вдих); 3-4-в.и. Повторити 8-10 разів. Ноги не піднімати. 
7.В.п.-лежачи на животі, палиця вгорі, руки розслаблені. 1-2-відводячи палицю як найшвидше, прогнутися (вдих); 3-4-в.п. (видих). Повторити 8-10 разів. 
8.В.п.-стійка ноги нарізно, палиця на лопатках;1-поворот тулуба вправо (вдих); 2-в.п. (видих);3-4 те саме вліво. Повторити 10-11 разів. 
9.В.п.-палиця на лопатках; 1-2-присід палиця вгору (видих);3-4-в.п. (вдих). Повторити 8-10 разів. 
10.В.п.палиця внизу; 1випад правою ногою вперед, палиця вгору (вдих); 2 в.п. (видих); 3-4 те саме лівою ногою. Повторити 8-10 разів. 
11.В.п. стійка ноги разом, палиця горизонтально за спиною під ліктями;1випад ногою в сторону з нахилом вправо (видих); 2в.п. (вдих); 3-4те саме з випадом вправо. Повторити 8-10 разів. 
12.В.п.сід ноги нарізно, палиця за головою, лікті вниз; 1-2 палицю вгору (дивитись ка неї), прогнутися (вдих); 3-4 в.п.; 5-7 пружні нахили вперед, ноги не згинати, носки відтягнути (видих); 8в.п.(вдих).Повторити 6-7 разів.
КОМПЛЕКСИ ВПРАВ ДЛЯ ПРОФІЛАКТИКИ ТА КОРЕКЦІЇ ПЛОСКОСТОПОСТІ
(для виконання учнями в домашніх умовах)
1. Ходьба на носках, звичайна ходьба з високим підніманням стегна вперед  
    та назад; ходьба приставним кроком.Ходьба на п'ятках, пальці ніг зігнугі.
     Ходьба на зовнішніх склепіннях ступні (1-2 хвилини).
2. В.п.-сидячи па стільці, ноги на ширині ступні.
    Згинання і розгинання пальців ніг. Повторити 20-25 разів.
3. В.п.-сидячи на стільці, піднімання маленьких предметів (камінців,
    ґудзиків, шишок, спеціальних предметів) пальцями ніг (2-4 хвилини). ,
4. В.п.-лежачи на животі, Повороти гомілки зовні і назовні. Повторити 20-25 разів.
5. В.п.-сидячи на стільці, ноги зігнуті в колінах, руки на поясі;
1-праву ногу поставити на п'ятку, сильно розігнувши її в підйомі, носок вгору;
2-зігнути ногу в підйомі і торкнутися кінцями пальців підлоги;
3-повернутися в положення 1;
4-поставити ногу в.п.; 5-8 те саме 


 
Комплекс вправ для розвитку гнучкості.
https://www.youtube.com/watch?v=dp9cb6EkSCw&t=81s 
Комплекс ЗРВ













РУХАНКА ЧОМУ САМЕ ЗРАНКУ

Насамперед, ранкова руханка дозволяє остаточно прокинутись, розім’яти м’язи, доставити порцію кисню до всіх клітин тіла – тому після неї таке приємне відчуття включеності в день. Заряд енергії допоможе почати день на позитиві, що особливо цінно, коли надворі похмура погода або, як зараз, немає можливості надовго вийти на вулицю.

Також щоденна рухова активність – це запорука не лише фізичного, але й психологічного здоров’я:

знижує дратівливість і тривожність;

додає впевненості в собі;

сприяє соціальній інтеграції у суспільстві.

Якщо дитина недостатньо рухається, у неї може розвинутись гіподинамія. Цю хворобу ще називають “хворобою цивілізації”. У разі гіподинамії погіршуються кровообіг, дихання, травлення, знижується м’язова сила. Страждають й інші функції організму: гіршають пам’ять, увага, знижується розумова і фізична працездатність. Імунітет знижується, дитина частіше хворіє.

ЯК ПОКИНУТИ ТЕПЛУ КОВДРУ І ЩОСЬ РОБИТИ

Якщо дорослим так не хочеться вилазити з теплого ліжка, то чому це має бути приємно дітям? Є ідея – почати руханку просто в ліжку. Потягування – чудовий старт. Вони будуть початком розминки, допоможуть “прокинутись” м’язам, розрухатись без стресу для тіла – ось воно тільки що спало, а тут уже кудись стрибати! Після потягувань подальші рухи принесуть більше задоволення.

Нагадуйте дитині, що тіло прокидається поступово і не варто його “будити” різкими і швидкими рухами. Краще почати розминку з розтяжок, неінтенсивних рухів шиєю, руками, стегнами, ногами, присіданнями. Ранкова руханка – не про спортивні рекорди, а про комфортне прокидання, гарний настрій та тонус організму протягом дня. Усі вправи мають бути приємними і цікавими для дитини.

 

 Джерело https://nus.org.ua/articles/rankova-ruhanka-navishho-vona-dytyni-i-chomu-fizkultura-yiyi-ne-zaminyt/  

До яких фізичних активностей і чому варто заохочувати дитину

Понад 60 хвилин на день - такий показник щоденної фізичної активності дітей та підлітків вважається оптимальним. Принаймні тричі на тиждень необхідно робити вправи на зміцнення м'язів та кісток та додавати аеробну активність високої інтенсивності. Зазвичай певну фізичну активність можна віднести відразу до кількох різновидів. Так, граючи в баскетбол, дитина одночасно зміцнює м’язи, кістки, і це також - аеробне навантаження. Розказуємо до яких активностей і чому варто заохочувати дитину.

 

ЯК ЗМІЦНИТИ М'ЯЗИ

Молодші діти зазвичай зміцнюють свої м'язи, коли грають на дитячих майданчиках. Підлітки ж можуть грати у футбол або баскетбол тощо. Перетягування канату, модифіковані відтискання (з колінами на підлозі), вправи на опір, використовуючи вагу свого тіла, вправи на прес, гойдалки на дитячому майданчику, гімнастика - такі вправи зміцнюють м’язи. Підлітки можуть також робити вправи на тренажерах або з гантелями.

 

ЯК ЗМІЦНИТИ КІСТКИ

Додавайте до щоденної фізичної активності дитини вправи, які сприятимуть зміцненню кісток, наприклад скакалку або біг, принаймні тричі на тиждень. Молодші діти  можуть грати в “класики”. Такі різновиди спорту, як гімнастика, баскетбол, волейбол, теніс також зміцнюють кістки.

 

АЕРОБНА АКТИВНІСТЬ

Аеробні навантаження повинні складати більшу частину щоденної активності вашої дитини. Аеробна активність - це і активність середньої інтенсивності, зокрема жвава ходьба, і більш інтенсивні навантаження, зокрема біг. Тобто інтенсивність аеробного навантаження залежить від того, скільки зусиль докладає дитина до вправи. Переконайтеся, що інтенсивні аеробні навантаження присутні принаймні тричі на тиждень в дозвіллі дитини.

Активно відпочивати, гуляти пішки, кататися на скейтборді та роликах, лижах, байдарках, кататися на велосипеді, навіть ходити до школи, грати в баскетбол, футбол, волейбол,  хокей, теніс, бігати або грати в “доганялки”, стрибати на скакалці, займатися карате, аеробікою або або гімнастикою, плавати, танцювати - нехай дитина обере такий вид аеробного навантаження, який їй більше до вподоби. Навіть допомога з хатньою роботою - це також аеробна активність.

Заохочуйте своїх дітей обрати такий спосіб активно проводити час, який приноситиме їм задоволення

 Джерело https://moz.gov.ua/article/health/jakij-riven-fizichnoi-aktivnosti-neobhidnij-ditjam

ЩО ТАКЕ РУХ

Так склалося еволюційно, що рух нерозривно пов’язаний із самим життям.

Патофізіолог, генетик, завідувач відділу загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології імені О.Богомольця НАН України Віктор Досенко пояснює:

“Команди для м’язів ідуть з мозку. Тобто мозок керує. Але скорочення м’язів і рухи забезпечують формування мозку! І це не лише нервові зв’язки але й гуморальні фактори – спеціальні гормони м’язевого походження, міокіни. Серед них вирізняють іризин (названий на честь богині веселки – Іриди – що поєднує землю (м’язи) та богів (мозок)). Він виділяється лише з м’язів, що скорочуються, і сприяє запам’ятовуванню”.

Фізичні вправи також стимулюють ріст нових судин, призводять до утворення нових еритроцитів. У результаті, більше кисню приходить до мозку.

Рух для дітей – це їхня здорова психіка. Головний лікар Київського міського центру здоров’я, кандидат медичних наук Отто Стойка наголошує – особливо школярів та дошкільнят. “Діти формуються в русі. У них покращується увага, вони можуть краще зосереджуватись. Відсутність руху може призвести до нервових зривів”.

Дітям шкільного віку на день потрібно рухатися не менше години з навантаженням від 3-х до 6-ти разів інтенсивніше, ніж у стані спокою. “Година – це мінімальний рівень за рекомендаціями ВОЗ. Для нормального розвитку дитина повинна бути в русі цілий день”.

У підлітковому віці навантаження відбувається на всі органи і системи організму. Фізична активність допомагає легше пережити перебудову організму.

ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА

Уроки фізичної культури могли б бути іншими. “На мою думку, викладачі фізичної культури є головною перешкодою. Вони стигматизовані, і чимало йдуть працювати у школи без розуміння своєї місії”, – каже Віктор Досенко.

Важливо враховувати різні потреби дітей. Для одних достатньо на уроках фізичної культури постояти догори дригом, хтось заточений на перемогу під час змагань. “Головне – щоб фізична активність відбувалась під відкритим небом та з гарним настроєм”.

Науковець пояснює, що перший фактор не лише очевидний, адже діти люблять проводити час, граючись з друзями на вулиці, а й має наукове підґрунтя.

“З’ясувалося, що короткохвильовий блакитний спектр сонячного світла збуджує спеціальні клітини сітківки ока з меланопсином (світлочутливий рецептор, який проте не бере участі у формуванні зображення – ред.). Активація цих клітин регулює циркадіанні ритми організму (циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів, пов’язані зі зміною дня і ночі – ред.) (Нобелівська премія 2017 року)”.

А другий фактор – гарний настрій – необхідний для всіх справ у школі. Без позитивного світосприйняття не може бути ні ефективного навчання, ні корисної фізичної паузи.

“А що найкраще створює настрій? На мою думку, це весела гра, конкурс, в якому всі (викладачі також) можуть взяти участь. І варто пам’ятати, що ніщо з дітьми не можна робити під примусом. Потрібно створити ситуацію, в яку їм захочеться ввійти самостійно!“.

Для дітей важливі рухливі ігри ще й тому, що там є правила. Так вони вчаться, що за деякі межі не можна виходити.

Не обов’язково обмежуватися традиційними футболом, волейболом, баскетболом. Отто Стойка, який сам став на ролики кілька років тому, каже, що на уроках фізичної культури можна пробувати фрагменти незвичних ігор. У дітей має бути можливість себе проявити в різних видах спорту.

“На роликах можна грати в хокей. Важливо, щоб була різноманітність. У дитячому віці варто чим більше всього перепробувати. У молодшій школі я б радив це робити від простого до складного“.

Проте фанатично підштовхувати дітей до спорту не потрібно“Але важливо, щоб дитина крок за кроком опановувала різні навички – плавання, ковзани, велосипед. Це і елемент загартовування. Дитина не боїться води, яка діє на нервову систему заспокійливо. Потім добре спить”.

ОСОБИСТІСТЬ ТРЕНЕРА

Артем Кичко – тренер з тхеквондо. Він один із тих, хто запроваджує в Україні новий напрям у фітнесі – Animal flow. Це система вправ, в якій використовують елементи йоги, гімнастики, паркуру, акробатики, тренувань з власною вагою і функціональних елементів. Їх виконують на підлозі без додаткового інвентаря. “Найкращий тренажер – це ваше тіло. Найкращий тренер для вас – теж ви”.

Цей різновид фітнесу розвиває силу, гнучкість, мобільність, когнітивні навички, зір. Задіяний вестибулярний апарат, працюють усі групи м’язів, розвивається баланс. Ці вправи доступні, незалежно від віку і фізичної підготовки.

Елементи Animal flow можна використовувати на уроках фізкультури, впевнений Артем. Він – єдиний в Україні тренер, який працює з дітьми за цією програмою: застосовує комбінацію рухів на розминках під час тренувань з тхеквондо. Він готовий проводити майстер-класи для вчителів фізичної культури. “За 10 хвилин можна повністю розім’яти все своє тіло”. Тренер жартує, що був випадок, коли в поїздці на змагання з дітьми потрібно було розім’ятися, плацкартний вагон став непоганим майданчиком для розминки

Артем також розробив спеціальні вправи для тих, у кого немає однієї ноги чи руки.

Каже, що зараз напрямів фітнесу дуже багато. Три роки тому намагався запровадити тренування для батьків і дітей. “Я зробив їх безкоштовними один раз на тиждень – у неділю. Це важливо – коли дорослі й діти разом. У дитини є можливість показати: “Тато, дивись, це робиться ось так…”.

Ці тренування, каже Артем, проіснували лише місяць. Батьки весь час знаходили відмовки – сон, втома, справи. А ще в них часто немає довіри до тренерів. Вони починають втручатися у процес.

Дедалі важче стає працювати з маленькими дітьми, розповідає Артем. Коли їм стає важко, а спорт – це завжди долання перешкод і регулярні заняття, то діти часто починають скаржитися і кидати заняття спортом.

“Батьки мало розмовляють з ними, мало їм пояснюють, що в житті важливо вміти докладати зусиль, щоб домогтися певних результатів”.

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ І ПОРАДИ

Лікар, кандидат медичних наук з Білорусі Андрій Беловєшкін каже, що різні види спорту мають відмінності. “Різноманітність рухів, які ми здійснюємо, можна умовно поділити на мимовільно-вольові, які виконуємо свідомо, і немимовільні. Можливо, саме тому, продовжують життя більше ігри з ракеткою (бадмінтон, теніс, сквош)”.

Більше ігор і танців – радить Андрій: “Це підвищує рівень дофаміну. В іграх ми задіюємо набагато більше м’язевих груп і постійно змінюємо напрямок рухів. Користь від спорту збільшує спілкування. А в танцях ще й додається ефект музики!”.

Чим більше дитина проводить часу на відкритому повітрі, тим кращий у неї зір. Короткозорість – це класична хвороба цивілізації. “Якщо в Європі до 30% дітей мають короткозрість, то в Південній Кореї аж 90%”. Проблема в тому, що діти проводять мало часу на вулиці. “Моя порада – не менше трьох годин перебування на дворі”.

Порада від Віктора Досенка співзвучна і лаконічна: “Вийшли на вулицю у будь-яку погоду і шукаємо покемонів”.

Потрібно включатися і самим дорослим. “Приклад – це коли разом щось роблять. Разом катаються на велосипеді, підтягуються на перекладині, йдуть у похід, їдуть риболовити”,–каже Отто Стойка.

Артем Кичко додає – займатися фізичною активністю регулярно потрібно і дорослим. “Прокидайтеся на півгодини раніше. Тоді ви встигнете зарядку зробити, помедитувати, побігати, почитати – присвятити цей час собі”.

У школах можна проводити зустрічі з відомим спортсменами, організовувати міжшкільні змагання, разом відвідувати професійні турніри й матчі. А для поширення здорового способу життя та занять спортом важливо, щоб заняття на свіжому повітрі і відвідини спортивних секцій були доступними для всіх.


Комментариев нет:

Отправить комментарий