Травматизм на уроці

 

Реакція керівника навчального закладу на дитячу травму  http://school43.dp.ua/psiholog/batkam/reakciya-kerivnika-navchalnogo-zakladu-na-dityachu-travmu/  

 
Далеко не останнє місце отримання травми – школа, дитсадок, профтехучилища та виші.

Порядок розслідування побутового та кримінального травматизму, права батьків та обов’язки керівництва навчального чи виховного закладу врегульовані Положенні про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу, затвердженому наказом Міносвіти. Ви з легкістю можете його знайти в інтернеті.

Нерідко дитячий травматизм стає причиною конфлікту з батьками, що породжує скарги, а інколи і обґрунтовані на учителя чи керівника навчального закладу.

У цій статті хочу розповісти про найчастіші помилки керівника школи і як правильно діяти керівнику навчального закладу, щоб максимально захистити себе, учителя та школу.

 

1.      Не відкрию таємницю керівнику закладу, що у першу чергу треба з’ясувати характер травми, обставини її заподіяння ( в двох словах). Тут знайдете рекомендації педагогу, який перший дізнався про травмування дитини. https://advokatgryb.blogspot.com/2018/11/blog-post_16.html

2.      Переконатися, що дитині надали першу допомогу, якщо це можливо.

3.      Переконатися, що викликали швидку. Якщо Вас запевнили, що немає доцільності викликати швидку – особисто переконайтеся у цьому.

4.      Якщо дитина отримала особливо небезпечну травму або від умисних дій – переконайтеся, що збережена обстановка злочину і повідомте поліцію.

5.      Повідомити батьків.
Зверніть увагу! Не чекати поки батьки скажуть, що треба викликати швидку – це найчастіша помилка і саме через неї виникають конфлікти. Дивним є те, що нерідко бояться без дозволу батьків викликати швидку, чомусь вважають, що не мають права. Мабуть у цьому є доля правди Ви не маєте такого права – класний керівник, або інша особа яка виявила травматизм зобов’язані це зробити. Їм не потрібен дозвіл директора або класного керівника.

6.      З’ясувати в який лікувальний заклад направили дитину та направити запит про характер травми.

7.      Про дитячий травматизм кримінального характеру класний керівник зобов’язаний повідомити поліцію та прокуратуру. Краще це зробити цього ж дня, письмово, рекомендованим листом.

8.      Упродовж доби видати наказ про створення комісії з розслідування нещасного випадку у складі не менше 3 осіб – відповідний заступник, відповідальний за охорону праці та представник педколективу. Якщо навчальний заклад має менше 20 працівників, цим питанням займається районне управління/відділ освіти.

Затвердити акт розслідування та забезпечити надсилання примірників, а не їх копій потерпілому; керівнику структурного пiдроздiлу навчального закладу, де стався нещасний випадок; відповідальному з охорони праці; управління освітою; архiву навчального закладу.

Уважне дотримання дорожньої карти дозволить Вам повноцінно захистити Ваші права, знизить ризик надходження скарг та судових позовів. 

Дії вчителя та вихователя при дитячому травматизмі

https://osvitanova.com.ua/posts/1794-dii-vchytelia-ta-vykhovatelia-pry-dytiachomu-travmatyzmi

Адвокат Віталій Гриб дає поради, як поводити себе у випадках дитячого травматизму.

Мене продовжує шокувати ця цифра – щодня в Україні травмується близько 1000 дітей. І це лише офіційні дані! Порядок розслідування побутового та кримінального травматизму, права батьків  та обов’язки  керівництва, дії класного керівника врегульовані у Положенні про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу, затвердженому наказом Міносвіти.

Нерідко дитячий травматизм стає причиною конфлікту з батьками, що породжує скарги, а інколи і обґрунтовані на учителя чи керівника начального закладу. У цій статті хочу розповісти про найпопулярніші помилки класного керівника і як правильно діяти, щоб не бути винним в усіх гріхах світу.

Етап І. Дитина травмувалася.

Учителю, вихователю, класному керівнику чи викладачу необхідно зробити лише три речі, і саме за невиконання їх Вас можуть притягнути до відповідальності :

1. Термiново органiзувати надання першої медичної допомоги потерпiлому, у разі необхідності - його доставку до лікувально-профілактичного закладу. І тут, увага, ваш обов’язок – не надати першу медичну допомогу а саме організувати її надання. Звісно, якщо ви впевнені, що можете самостійно її надати – можете це зробити. Як організувати надання медичної допомоги – викликати швидку медичну допомогу або організувати доставку потерпілого у лікарню.

2.   Зберегти обстановку на мiсцi в тому станi, в якому вона була на момент подiї (якщо це не загрожує життю i здоров'ю тих, хто там перебуває, i не призведе до бiльш тяжких наслiдкiв);

3.  Повідомити про те, що сталося, керівника навчального закладу та особу, на яку покладено відповідальність за охорону праці, безпеку життєдіяльності в навчальному закладі. 

Важливо: не ваш обов’язок повідомляти батьків дитини, цей обов’язок лежить на керівнику навчального закладу. Тому ви можете повідомити батькам у двох випадках – якщо сам травмований вас попросить, або якщо керівник навчального закладу сам дасть вам таке доручення. Якщо у вас немає номера телефону батьків спробуйте відмовитись або попросіть керівника дати вказівку працівнику, відповідальному за ведення особових справ дітей повідомити вам номер телефону батьків. Повідомлення поліції теж відноситься до кола обов’язків керівника навчального закладу.

Рекомендую (якщо обстановка дозволяє) повідомити керівника за допомогою спочатку повідомлення, а потім у телефонному режимі. В такий спосіб ви зможете захистити себе від звинувачень, що ви замовчали нещасний випадок.

Якщо нещасний випадок трапився пiд час походiв, екскурсiй або iнших заходiв поза територiєю району (мiста), де розташовано навчальний заклад, особа, відповідальна за проведення заходу, негайно повiдомляє також орган управлiння освiтою за мiсцем подiї.  

 Типові помилки:

1.      Неповідомлення керівника навчального закладу.

2.      Не вжили заходів до надання медичної допомоги.

Отже після того, як ви забепечили незмінність обстановки, організували надання першої медичної допомоги та повідомили керіника, ваші, передбчаені законом функціії вичерпались. Дальше діє керівник. Якщо вам цікаво, що він має робити, ви це можете прочитати тут

 

Етап ІІ. Дитину забрали. Вона на лікарняному.

Чи лежить вона в лікарні, чи удома вам потрібно поцікавитися її здоров’ям.  Це:

1) Ввічливо.

2) Знати діагноз, а отже тяжкість отриманої травми. У разі перелому кісток, пошкодженні життєвоважливих органів ймовірно у дитини тілесні ушкодження середнього ступеня тяжкості або навіть тяжкі тілесні ушкодження. А це важливо, тому щ о може виникнути питання про вашу кримінальну відповідальність. Я вас не лякаю. Це буває дуже рідко, коли вчитель дійсно «забив» на дітей, або сам умисно чи ні заподіяв дитині тілесне ушкодження. 

3) Ви дізнаєтесь про відношення батьків до вас чи інших працівників  навчального закладу, їх можливого наміру скаржитись чи навіть ініціювати кримінальне переслідування. вам непотрібно про це питати батьків. Вони самі висловлять свою позицію, якщо і не скажуть прямо – натяк Ви все одно почуєте. 

Якщо у дитини серйозні травми або вважаєте, що батьки можуть ініціювати кримінальне переслідування  краще порадитися з адвокатом.

Про права батьків Ви можете почитати тут.

 

Етап ІІІ. Розслідування нещасного випадку.

Спочатку вам потрібно прослідкувати, щоб Вас випадково не включили в склад комісії з розслідування нещасного випадку. Ви і не маєте права входити в склад цієї комісії, і висновки розслідування можуть бути оскаржені на цій підставі, або їх об’єктивність може бути піддана сумніву.

Те, що ви не входите в склад комісії, це не означає, що комісія розгляне його без вас, як свідка. ви не позбавлені права захищати себе. Якщо вам є за що хвилюватися підготуйте письмові пояснення, краще з допомогою адвоката або відмовтеся від дачі пояснень на підставі ст. 63 Конституції.

Якщо висновки комісії стосуються вас, попросіть копію акта розслідування. Якщо вам відмовлять – зверніться письмово і попросіть письмову відмову. Вони вам можуть знадобитися.

 

Уважне дотримання дорожньої карти дозволить вам повноцінно захистити ваші права, знизити ризик надходження скарг та судових позовів.

 

Права батьків при дитячому травматизмі 

https://advokatgryb.blogspot.com/2018/11/blog-post_11.html 

Дитячий травматизм посідає перше місце з дитячої смертності. Щодня в Україні травмується 1000 дітей. І це лише офіційна, тобто неповна статистика. 

Далеко не останнє місце отримання травми – школа, дитсадок, петеушки та виші.

Порядок розслідування побутового та кримінального травматизму, права батьків  та обов’язки  керівництва навчального чи виховного закладу врегульовані Положенні про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу, затвердженому наказом Міносвіти. Ви з легкістю можете його знайти в інтернеті.

У цій статті хочу коротко пробігтися про права батьків у разі травмування дитини в навчальному закладі та дорожню карту дій батьків, яка дозволить максимально захистити свої права.

Батьки мають право:

1. Дізнатися про нещасний випадок відразу а не після того коли дитина прийшла з навчального закладу.

2. Брати участь у роботі спеціальної комісії не глядачем а учасником з певними правами.

3. Звернутися до керівника навчального закладу з письмовою заявою про нерозголошення інформації про наслідки нещасного випадку, звісно, якщо у Вас є така потреба.

4. Отримати акт комісії з розслiдування нещасного випадку.

Те, що Вам надані такі права, не означає, що вони будуть дотримані. За них треба поборотися.

 

Мої рекомендації :

1.      Дізнавшись про травматизм дитини, характер і ступінь ушкоджень вжити заходів до фіксації факту травматизму саме в навчальному закладі. Зазвичай, в теперішній час, в епоху мобільних телефонів,  без дозволу батьків ніхто не викликає швидку  і не доставляє до мед закладу, хоча саме на класного керівника покладено обов’язок організувати надання медичної допоги.  Ваше завдання якомога швидше прибути до навчального закладу. Оптимально, якщо Ви прихопите з собою двох друзів, родичів. На місці, у присутності родичів, розпитуєте дитину про обставини, фотографуєте ушкодження, викликаєте швидку, чітко вказавши про обставини травматизму та характер ушкоджень. Не завадить зробити аудіо запис виклику.

2.      При приїзді швидкої медичної допомоги повторно розпитуєте дитину про обставини травматизму та просите лікарів відобразити це у картці виклику. У випадку відмови швидкої медичної допомоги (всяке буває) повідомляєте їм по телефону, що цей виклик зроблено о такій-то годині, завтра до Вас надійде адвокатський запит і якщо виявиться, що стерли чи не записали цей виклик – будете пояснювати поліції. Після цього забираєте дитину і відвозити в медичний заклад, який вважаєте за доцільне. Не забудьте при поступленні вказати обставини отримання травми, переконайтесь, що вони відображені у медичній документації.

3.      Займаючись здоров‘ям дитини, попросіть когось з родичів відразу цього ж дня  зв‘язатися з батьками дітей, які могли бачити обставини травматизму, тобто проведіть власне розслідування.


4.      Наступного дня Ви, а краще адвокат маєте зробити 2 запити (Вам можуть і не дати) про витребування копій мед документів (картки виклику, картка поступлення, огляду, тощо)  і заяву до навчального закладу у якій просите під час розслідування нещасних випадків прийняти пояснення від таких-то осіб та прохання завчасно повідомити про роботу комісії та запросити Вас для участі в роботі комісії. Заяву вручаєте таким чином, щоб Вам розписалися на копії, не вдасться вручити – негайно відправляєте рекомендованим листом, квитанцію зберігаєте.

5.      Якщо у Вас є підозри  у вчиненні злочину  і якщо вистачить часу  цього ж дня, подаєте заяву в поліцію. Краще, якщо її складе адвокат.

6.      Ще через день, якщо Ви бачите, що Вас ніхто не викликає і ніхто не проводить службового розслідування або Ви незгідні з результатами розслідування пишете заяву до районного відділу освіти, у якому просите їх провести службове розслідування.

7.      Під час розслідування –Увага! Важливий момент – батьки хоч і мають право брати участь в роботі комісії, не є членами цієї комісії. Це означає, що комісія може не запросити батьків на засідання комісії, не допустити до всієї роботи комісії або до окремого обговорення якогось питання. Оскільки батьки не є членами комісії, вони не мають права підписувати акт, а отже і не можуть написати окрему думку до цього акту, а лише можуть оскаржувати його.

8.      Під час лікування збираєте усі чеки, при можливості, фотографуєте всі обстеження та результати аналізів.

 

Уважне дотримання дорожньої карти дозволить Вам повноцінно захистити Ваші права на перших етапах.
Від складеного акту може залежати ефективність кримінального розслідування та судового розгляду щодо відшкодування збитків.


Щиро бажаю, щоб у Вас не було потреби скористатися моїми рекомендаціями.

В даний час МОН розробляє новий Порядок розслідування нещасних випадків. Хочете  вплинути у цей процес - пишіть у групі "Закон і Освіта"  https://www.facebook.com/groups/zakonosvita/

Члени групи "Закон і Освіта"

https://www.facebook.com/groups/zakonosvita/  

у Facebook та однойменного каналу в Telegramm одними з перших читають мої публікації.
Швидше за них читають лише підписники та прихильники цього блогу.

 

Що робити, якщо в школі травмувалася дитина? – Пояснює юрист  https://vseosvita.ua/news/so-robiti-akso-v-skoli-travmuvalasa-ditina-poasnue-urist-3199.html 

У випадку травмування дитини адміністрація школи має дотримуватися чіткого алгоритму дій.

Як діяти адміністрації закладу освіти у випадку травмування учнів? А також хто несе відповідальність за дитину на різних етапах її перебування школі?
На ці питання у прямому ефірі «Сніданок з 1+1» відповів Роман Бондаренко, юрист громадської організації «Батьки SOS». Нещодавно в одній із київських шкіл учениця розсікла потилицю, однак ніхто зі співробітників закладу не викликав швидку.

Дитина з кровотечею чекала маму в медпункті.

Медсестра школи обґрунтувала це тим, що школа не має права викликати швидку допомогу до приїзду батьків.

Експерти стверджують: формулювання «швидку треба викликати лише за погодженням батьків» – це міф і в законі його немає.

Навіть якщо керуватися здоровим глуздом, не можна казати «Доброго дня, ваша дитина стікає кров'ю, можна ми їй викличемо швидку?». Її потрібно викликати, це обов'язок, – зазначає Бондаренко.

Юрист наголошує, що в таких ситуаціях насамперед треба дбати про здоров'я дитини. У випадку травмування дитини адміністрація школи має дотримуватися чіткого алгоритму дій.


Вчитель, вихователь, завуч чи директор повинні повідомити медсестру (про травму дитини – ред.). Вона оцінює ситуацію і в залежності від того, яка травма, звертається до швидкої, – розповідає Роман Бондаренко.

 Дії адміністрації, якщо в школі травмувалася дитина: 

·         повідомити батьків;

·         викликати швидку допомогу;

·         бути з дитиною до приїзду батьків. Якщо батьки не встигають до школи, дитину має супроводжувати медпрацівник або вчитель школи.

Медичного або педагогічного працівника закладу, який порушить алгоритм, можуть притягнути до дисциплінарного покарання.

Передбачена як дисциплінарна відповідальність, тобто догана чи звільнення, так і кримінальна за неналежне виконання обов'язків щодо охорони життя і здоров'я неповнолітніх. Може бути штраф, а якщо це (травмування – ред.) викликало смерть неповнолітнього, винуватця можуть засудити до ув'язнення, – пояснює Роман Бондаренко.

 Хто несе відповідальність за дитину на різних етапах її перебування в школі? 

·         Дорога із дому до школи і навпаки – відповідальність батьків. Виключення становлять шкільні автобуси.

·         Урок – відповідальність вчителя.

·         Перерва – відповідальність вчителів, які чергують в коридорах.

 Згідно посадовій інструкції учителя Розділ II. Завдання та обов'язки. 2.21. Відповідно до графіка чергувань учитель чергує по школі на перервах між заняттями, а також за 20 хвилин до початку і протягом 20 хвилин після закінчення уроків. Тривалість чергування також може визначатися Правилами внутрішного трудового розпорядку навчального закладу.

Висновок: черговий вчитель продовжує чергувати ще 20 хвилин після закінчення занять у школі. Визначайте час, коли стався нещасний випадок: якщо більш ніж 20 хвилин після закінчення занять – вашої вини тут немає.


 Кожен учень повинен дотримуватися певних правил поведінки на фізкультурі в школі, оскільки заняття спортом завжди несуть ризик травматизму. Всі навчальні заклади керуються загальними принципами при організації уроків фізичної культури.


Компетенція директора і педагога

Головне завдання керівництва школи - забезпечити безпечну роботу вчителя і учнів в спортивному залі або на відкритому майданчику, які для цього необхідно забезпечити відповідним обладнанням та інвентарем. А педагог кожен раз зобов'язаний перевіряти, чи не представляють об'єкти, пов'язані із заняттями, небезпеки для підопічних. Дотримання правил поведінки на уроці фізкультури допомагає учням не тільки краще засвоїти навчальний матеріал, а й мінімізувати травматизм і втрату робочого часу.

Учитель завжди повинен контролювати зовнішній вигляд і поведінку вихованців, використовувати різні методичні прийоми, що дозволяють виключити перевантаження дитячого організму. Якщо педагог бачить почервоніння осіб або надмірну пітливість у школярів, слід перервати заняття і дати можливість хлопцям прийти в норму. У компетенції вчителя вимагати від учнів приходити на урок фізкультури вчасно і в належній одязі. При необхідності педагог може провести консультативну бесіду з батьками.

Форма одягу

В учнів обов'язково повинна бути спеціальна спортивна форма, в яку слід переодягатися перед уроком фізкультури. Для занять потрібно легка і зручна одяг, що не сковує рухи. Краще вибирати бавовняні або лляні футболки досить вільного крою. Обов'язкова наявність чистої змінному взутті. Вона повинна відрізнятися в залежності від того, де займаються діти: на вулиці або в спортивному залі. У першому випадку підійдуть кросівки, а в другому - кеди.

сторонні предмети

Важливе правило безпеки на уроці фізкультури - відсутність на тілі та одязі учнів висячих прикрас, годинників, незручних шпильок і інших елементів, здатних завдати травму або ж перешкодити заняття спортом. Цінні речі небажано залишати в роздягальні, краще передати їх на зберігання вчителю.

Також правила ТБ на уроках фізкультури забороняють вживання всіляких солодощів, насіння і жувальних гумок. На заняття не можна приносити ріжучі, колючі і легкозаймисті предмети.

перед уроком

Роздягальні хлопчики і дівчатка повинні використовувати за призначенням, в них заборонено вести себе занадто шумно. Одягатися слід швидко, щоб за час підготовки до заняття встигнути не тільки одягатися в спортивну форму, але і акуратно скласти свої речі.

Входити в спортзал і використовувати інвентар можна тільки з дозволу педагога. При заняттях на вулиці клас виходить за межі стін школи виключно в супроводі вчителя.

На уроці в залі

Відповідно до правил поведінки на уроці фізкультури школярі зобов'язані дотримуватися всіх вимог педагога. Коли вчитель показує вправи, дітям важливо уважно стежити за цим і бути спостережливими. Рухатися слід акуратно, щоб не отримати травму самому і не завдати її комусь іншому.

Правила безпеки на уроці фізкультури свідчать, що відстань між займаються учнями має становити не менше метра - так вдасться уникнути травматичних ситуацій. Коли відбуваються командні ігри з м'ячем, такі як волейбол, пионербол, баскетбол, футбол, слід дотримуватися елементарних правил гри і стежити за м'ячем в польоті, щоб не отримати удар. Якщо учень травмувався або відчув себе погано, він повинен негайно повідомити про це вчителя. На спортивному майданчику

Правила поведінки на уроці фізкультури, який проходить на відкритому повітрі, такі ж, як і в залі. Додатково варто відзначити, що школярам не можна виходити за межі спортивного майданчика або займатися сторонніми справами на вулиці. Дозволяється виконувати вправи виключно по команді вчителя.

Після уроку

Після закінчення заняття учні відправляються в роздягальні, де приводять себе в належний вигляд для подальших уроків. Сушарки і душ необхідно використовувати тільки за призначенням. Перш ніж покинути роздягальні, хлопці повинні навести в них порядок. У коридор школярі можуть виходити тільки повністю одягненими.

Значення дисципліни і роль вчителя

Правила на уроці фізкультури для всіх однакові, але організація і зміст занять у молодших і старших школярів - різні. У плані фізичного розвитку найбільш ефективний віковий період з четвертого по сьомий клас.

Учням початкової школи, приблизно до третього класу, ще досить складно орієнтуватися в залі і на майданчику, вони можуть плутати право і ліво, концентруються лише на одному або двох рухах. Хлопці такого віку рухливі і шумні, часто перемикають увагу на сторонні об'єкти. Тому педагогу необхідно з самого початку озвучувати правила поведінки на уроці фізкультури, щоб привчити своїх підопічних до організації і порядку.

Для підлітків восьмого-одинадцятого класів дисципліна на заняттях важлива не менше, ніж для молодших школярів. На уроках фізичної культури вчитель вчить їх надавати допомогу товаришам, прищеплює любов до праці, залучає до підготовки занять і дає доручення щодо прибирання. Все це сприяє формуванню у дітей інструкторських навичок. На закінчення

Отже, щоб навчальний процес був безпечним, на уроках фізкультури учням слід дотримуватися ряду правил: мати для занять спортивну форму; заходити в спортзал або на майданчик тільки з дозволу педагога; уважно слухати пояснення вчителя перед виконанням вправ; не чіпати спортивний інвентар і обладнання без дозволу; вести себе культурно і не порушувати дисципліну. Якщо кожна дитина буде дотримуватися цих простих норм, ризик травматизму на уроках фізкультури значно знизиться.


Категорично не дозволяється:

·         Мати неохайне довге волосся, фарбувати його.

·         Мати довгі нігті або вкривати їх лаком яскравого кольору.

·         Накладати макіяж на обличчя.

·         Носити прикраси (крім пари невеликих сережок для дівчат)

·         Не допускається вживання нецензурних слів.

·         У школі категорично забороняється палити.

·         Носити джинси

 

Одяг для занять фізичною культурою:

·         Спортивний костюм.

·         Футболка .

·         Кросівки або кеди.

·         Змінні шкарпетки.

·         Стрічка або заколка для довгого волосся.

 

Доповнення при заняттях взимку на свіжому повітрі:

·         Спортивний капелюх

·         Куртка або додатковий спортивний костюм

·         Рукавички



Комментариев нет:

Отправить комментарий