Урок культури фізичної


Бінарний урок 
Бінарний урок-різновид інтегрованого уроку, що органічно поєднує вивчення двох предметів. Це творчість двох педагогів, яка переростає у творчість здобувачів освіти. Вивчення будь-якої проблеми на межі двох наук-це завжди цікаво. Такий вид діяльності викликає високу мотивацію, спонукає до творчого пошуку. 




Топ-7 найгарніших мостів з різних куточків України, які обов'язково потрібно відвідати

Старий австрійський міст Де: смт Ворохта, Івано-Франківська область Південний міст, Інгульський розвідний міст, Мерефо-Херсонський міст, Плебанівський віадук, Замковий міст

Міст чотирьох євангелістів 


Вправи для оволодіння навичками пересувань 

https://www.youtube.com/watch?v=nw5xNOs7FN4

https://www.youtube.com/channel/UCgPFykBfLmQ3fOMQ5VLe2vQ

Використання на уроках фізичної культури Чирлідінгу.

Чирлідінг - вид спорту, який поєднує в собі елементи яскравого шоу і видовищних видів спорту (танці, гімнастика та акробатичних елементів).

Працюю з 1-4 класами, мотивуючи малечу до систематичних занять фізичною культурою, на уроках створюю сприятливий  морально-психологічний клімат. 


  




Суть колового методу тренування та доцільність його використання на уроках фізичної культури 
На уроках фізичної культури використовуються різні способи виконання вправ і методи організації діяльності учнів. У кожному конкретному випадку застосовується такий спосіб або метод, який найбільшою мірою відповідає завданням уроку, забезпечує оптимальне фізичне навантаження учнів і високу щільність уроку. Серед них можна виділити метод колового тренування, один з найбільш ефективних в організації і навчанні школярів.
Метод колового тренування забезпечує високу моторну щільність уроку й піднесений емоційний стан учнів, дає змогу виконати великий обсяг вправ, одержати значне навантаження і підвищити рівень фізичної підготовленості учнів. 
 
Характерною рисою методу колового тренування є почергове дозоване виконання комплексу із 6-10 вправ (станцій), тренувальний вплив яких спрямований на розвиток конкретної рухової якості чи певних функціональних систем організму. Тренувальне завдання складається Із 2-4-разового повторення певного комплексу за точно визначений час. При цьому в залежності від завдання 2-4 рази виконується одна і та ж вправа, а потім у тому ж режимі 2-га, 3-тя і т. д., або на кожній станції робиться по одному підході, і в такому варіанті весь комплекс (всі станції) повторюється кілька разів .

Засобами при коловому тренуванні є прості за технікою і добре засвоєні фізичні вправи. Зміст тренувального завдання може бути виражений у вигляді схеми за допомогою символів.  

 
Один і той же комплекс вправ застосовується протягом 4-6 тижнів. Упродовж цього часу необхідно дотримуватись принципу прогресуючого навантаження.
Рівень тренувальних навантажень визначається індивідуально для кожного учня. Це робиться на підставі результатів випробування за так званим, повторним максимумом (ПМ) у кожній вправі комплексу. 

Кожний здобувач освіти у межах жорсткого регламенту робочих фаз і відпочинку виконує по колу всі вправи комплексу з установкою досягти якомога вищого результату в кожній з них. Показники виконаної роботи і ЧСС (за 10 с) відразу ж після роботи та в кінці інтервалів відпочинку записуються в Індивідуальну картку. Цей результат (ПМ) і буде вихідним для подальшого планування Індивідуальних тренувальних завдань. Автори цього методу Р.Морган і Г.Адамсон вважали оптимальною індивідуальною початковою нормою тренувального максимуму (ПМ:2) у кожній вправі комплексу при трьохразовому проходженні кола.
Зазвичай, в методиці колового тренування застосовують робочі фази до 30 с, інтервали відпочинку між станціями 30-90 с (які займають час переходу від станції до станції), а між колами-2-3 хв. За цей час підраховують пульс, ведуть записи у щоденнику тощо.
На підставі даних тестування на ПМ складають індивідуальний план занять на 4-6 тижнів.
Якщо вправи виконуються з зовнішнім обтяженням (гантелі тощо), то можна збільшувати або число повторень, або величину обтяження, або зменшувати час на виконання тієї ж кількості повторень. Вирішальне значення при виборі способу підвищення навантаження має те, який тренувальний ефект ми плануємо отримати. Наприклад, при розвитку максимальної сили недоцільно повторювати вправу більш як 10-12 разів, а при розвитку силової витривалості більший ефект дають саме вправи з кількістю повторень понад 10-12 разів.  


Головним завданням використання методу колового тренування на уроці є: ефективний розвиток рухових якостей в умовах обмеженого ліміту часу, строгої регламентації і індивідуалізації фізичного навантаження, при цьому розвиток рухових якостей повинен мати тісний зв’язок із засвоєнням програмного матеріалу. Тому у комплекси колового тренування включають фізичні вправи, які за своєю структурною найбільш відповідають умінням і навичкам того чи іншого розділу програми. Простота і доступність вправ дозволяє виконувати їх багаторазово й комплексно, як одну тренувальну роботу в цілому, протягом 30-60-90 хвилин. Виділяють три основні варіанти колового тренування.
1. Екстенсивний. На кожній станції учень робить вправу у зручному для себе темпі, без завдання максимальної кількості повторень.
2. Інтенсивний темповий. На кожній станції учень намагається виконати якомога більшу кількість повторень вправи протягом точно визначного часу.
3. Інтенсивний інтервальний. На кожній станції виконується визначена кількість повторень фізичної вправи. Все коло слід пройти якомога швидше.
Колове тренування в умовах уроку має переважне значення для самостійного розвитку рухових якостей під час виконання станційних завдань, індивідуально підібраних для кожного учня окремо також позитивно впливає на виховання наполегливості, дисциплінованості тощо.
Колове тренування як інтегрована форма фізичної підготовки привчає учнів до самостійного мислення під час розвитку рухових якостей, виробляє алгоритм раніше запланованих рухових дій. Комплекси колового тренування включають в себе і вправи які сприяють професійно-прикладної фізичної підготовці. Колова форма тренування може застосовуватися й для комплексного одночасного вдосконалення спеціальних навичок техніки і фізичних якостей. У таких випадках вправи з великим навантаженням чергуються із вправами у яких навантаження незначне. Більше 6-8 станцій вводити не рекомендується. 

 
Отже, коловий метод тренування своєю організацією, визначенням часу на виконання вправ, чітким їх дозуванням часу на виконання вправ, чітким їх дозуванням і самостійним контролем за ним з боку учнів дає змогу ефективно використовувати час який запланований на фізичну підготовку. Застосування методу колового тренування в поєднанні з іншими формами проведення уроків робить заняття різнобічним, підвищує зацікавленість і активність тих хто займається.
НА УРОК  https://naurok.com.ua/journal 
Фізична культура НУШ 
https://drive.google.com/file/d/1Fwr2LiPY7AFrfgCZ9aM0V-6P5Y299gnv/view
Календарно-тематичне планування 3 клас https://drive.google.com/file/d/1oWiuutxzR2_W37NOxiNFriHiQLbxJWKD/view

Календарно тематичне планування  4 клас https://drive.google.com/file/d/1wLu1PXbf68bvWyf8QMueLYjdIDZtOhya/view 
календарно-таматичне планування http://yurii-shevchuk.ck.sch.in.ua/na_dopomogu_vchitelyu_fizichnoi_kuljturi/kalendarno-tematichne_planuvannya/ 
сайт вчителя фізкультури Волошина О. 
https://sites.google.com/view/voloshkaolenka/главная 
блог вчителя фізкультури Шеліхова В.
http://valentinashelikhova.blogspot.com/p/blog-page_3.html 
Віртуальна бібліографічна довідка
 http://www.chl.kiev.ua/cgi-bin/sp/part/index.php?razdel=30
https://svitdovkola.org/1/1
Нова Українська Школа -НУШ  http://nus.org.ua/articles/vchyteli-ne-propustit-ostannij-tyzhden-modelnoyi-navchalnoyi-programy/ 
НАУКОВО-МЕТОДИЧНИЙ СУПРОВІД ДІЯЛЬНОСТІ ВЧИТЕЛІВ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ ТА ЗАХИСТУ ВІТЧИЗНИ http://cmsps.fizkultura.kr.sch.in.ua/ 
Досвід http://gradum103.zp.ua/index.php/pedagogicheskaya-vystavka/30-spetsifika-uchebnykh-predmetov/414-sapun-l-v-vprovadzhennya-fitnes-tekhnologij-u-suchasnij-protses-fizichnoji-kulturi
Блог учителя английского языка БАЛАБАНЧУК  http://nbalabanchuk.blogspot.com/
Урок – це цілісний, логічно завершений, обмежений у часі, регламентований обсягом навчального матеріалу основний елемент педагогічного процесу, який забезпечує активну й планомірну навчально-пізнавальну діяльність групи учнів певного віку і рівня підготовки, спрямовану на розв'язання визначених завдань [23, 177- 178].
http://pidruchniki.com/14560603/pedagogika/urok_osnovna_forma_organizatsiyi_navchannya_suchasniy_shkoli

 
Розробка уроку
Правильне дихання ТУТ
САМОКОНТРОЛЬ НА УРОЦІ  ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ.
КОНТРОЛЬ ЗА СТАНОМ ЗДОРОВ’Я ПІД ЧАС ПЕРЕНЕСЕННЯ ФІЗИЧНОГО НАВАНТАЖЕННЯ
 урок з гімнастики, 10 клас
Мета: розвиток силових якостей  та гнучкості у дівчат 10-го кл., методом  колового тренування.
Вміння  визначити для себе навантаження і контролювати його.
Варіативний модуль «ГІМНАСТИКА»
Урок з фізичної культури 10 кл.
Найважливішим у роботі вчителя фізичної культури є вироблення в учнів інструктивних навичок та умінь самостійно виконувати фізичні вправи, а також диференціація навчальної роботи, здійснення індивідуального підходу до учнів, створення безпечних умов проведення уроку.
Метод колового тренування поєднаний на уроці із проведенням змагань та використанням нестандартного обладнання, та музичного супроводу.
         Завдання уроку:
1) Формування навичок здорового способу життя оздоровлення і підвищення працездатності учнів.
2) Сприяння розвитку уваги, дисциплінованості, кмітливості.
3) Набуття позитивних емоцій, впевненості в собі, інструкторських і освітніх навичок.
4) Підвищення фізичних якостей – сили, гнучкості, витривалості.
 Місце проведення: спортивна зала
 Інвентар: гімнастичні мати, гімнастичні лави, обручі, свисток, скакалки, музичний супровід.


№ з/п
Зміст уроку
Дозування
Організаційно-методичні вказівки
Підготовча частина уроку, 12-14 хвилин
1.
Шикування класу
1 хв.
У шеренгу, простежити за охайністю спортивної форми
2.
Вітання з учнями класу, ознайомлення із завданнями уроку
1 хв.
3.
Правила поведінки і техніки безпеки під час виконання фізичних вправ
Виконувати вправи за командою
4.
Чсс за 10 сек.
Готовність учнів до уроку
5.
Перешикування з однієї ше-ренги в колону по одному з поворотом направо
Простежити за охайністю спортивної форми
6.
Різновиди ходьби (виконува-ти вправи під музичний су-провід):
а) кроком;
б) на носках, руки на пояс;
в) на п’ятках, руки на пояс;
г) пружній крок, руки на пояс;
д) напівприсівши;
е) біг у повільному темпі;
ж) лівим та правим боком, уперед приставним кроком
10 м
10 м
10 м
10 м
10 м
1 коло
1 коло
- Тулуб тримати рівно, не нахиляти;
- виконувати чітко один за другим на певній відстані двох кроків
7.
Шикування у 3 шеренги
Розминка на місці:
1. В.П. – о.с. руки на пояс
    1 – піднятися на носки
    2 – в.п.
2. В.П. – о.с. руки в сторони
    1 – нахил тулуба ліворуч, праву руку вгору ліворуч, пів присід
    2 – в.п.
    3 – нахил тулуба праворуч, ліву руку вгору праворуч, пів присід
    4 – в.п.
3. В.П. – ноги нарізно, руки на пояс
    1. кругле напівприсідання плечі звести вперед, голову вперед
    2. плечі назад, груди впе-ред, голову назад
4. В.П. – о.с.
    1-3 – пружних нахилів упе-ред
    4 – присід, руки у гору
5. В.П. – широка стійка, ліва рука на поясі, права вгору
    1 – нахил тулуба у ліво
    2 – нахил тулуба вперед
    3 – нахил до лівой ноги
    4 – в.п.
    5-8 – те саме, в інший бік
6. В.П. – широка стійка, руки у замку попереду
    1 – випад у право
    2 – в.п.
    3 – випад уліво
    4 – в.п.
7. В.П. – о.п.
    1-3 – випад на праву ногу вперед
    4 – в.п.
    5-7 – випад лівою вперед
    8 – в.п.
8. Біг із високим підніманням стегон. Руки зігнуті під кутом 90°
9. Вправи на відновлення дихання
30´
16 повторів
8 повторів
8 повторів
8 повторів
8 повторів
8 повторів
8 повторів
30´
30´
Тримати осанку
Виконувати з повною амплітудою руху
Виконувати у повільному темпі
Руками торкатися підлоги
Стежити за положенням тулуба
Стежити за положенням тулуба, не відхилятися вперед
Колінами торкатися долонь
8.
Чсс за 10 секунд
Готовність класу до основної частини уроку
Основна частина уроку, 25 хвилин
9.
Перешикування в шеренгу по два.
Робота по станціях.
Перехід здійснюється організовано по сигналу
10.
СТАНЦІЯ «СИЛОВА ПІД-ГОТОВКА»
- піднімання тулуба в сід;
- піднімання тулуба, лежачи на животі;
- В.П. – лежачи на спині, руки вздовж тулуба
    1 – опираючись на лопатки і п’яти, підняти таз угору (вдих)
    2-3 – затримати дихання
    4 – в.п. (видих)
- згинання та розгинання рук в упорі лежачи
5 хвилин
40 разів
40 разів
20 разів
25 разів
1 група
Відпочинок між вправа-ми 15 с.
Руки за головою
Руки за головою, викону-вати з паузою.
Для розвитку гнучкості хребта, сили м’язів черев-ного пресу
Згинання рук до прямого кута в ліктях, тулуб пря-мий
СТАНЦІЯ «ГІМНАСТИЧНА ЛАВА»
- настрибування на гімнас-тичну лаву, змінюючи ноги
- стрибки ліворуч і праворуч через лаву, з просуванням уперед
- настрибування обома нога-ми на гімнастичну лаву, про-суваючись уперед
- у положенні стоячи поста-вити ногу на лаву і виконати рух, ніби влізаєте на неї, поки інша нога повністю не випрямиться, потім опустити ногу на підлогу
ГРУПИ ЗМІНЮЮТЬСЯ МІСЦЯМИ
5 хвилин
25 разів
3х10 разів
3х10 разів
20 разів на кожну ногу
2 група
Відпочинок між вправа-ми 10 с.
Звернути увагу на роботу рук, і техніку безпеки під час настрибування на ла-ву.
Стрибати м’яко, на носках
Звернути увагу на поста-новку двох ніг разом на лаву і зіскок
СТАНЦІЯ «ГНУЧКІСТЬ»
- В.П. – сидячи на маті, ноги нарізно, руки в упорі позаду
    1-3 – три пружні нахили вперед
    4 – в.п.
- В.П. – сидячи на маті ноги разом, руки у сторони
    1-3 – три пружні нахили вперед
    4 – в.п.
- В.П. – лежачи на маті на животі руки в упорі попереду
   1-3 – нахил тулуба назад, ноги зігнуті у колінному суг-лобі (корзинка)
- виконання акробатичного елементу «міст»
5 хвилин
8 разів
8 разів
8 разів
5 разів
1 група дівчат
Дотримуючись високої амплітуди виконання но-ги у колінному суглобі не згинати
Руки випрямити повніс-тю. Головою доторкнути-ся до п’ят.
З положення «лежачи»
СТАНЦІЯ «ШВЕДСЬКА СТІНКА»
- стоячи у шведської стінки махи ногами
    вперед (правою, лівою)
    в сторону (правою, лівою)
    назад (правою, лівою)
ГРУПИ ЗМІНЮЮТЬСЯ
5 хвилин
20 разів
20 разів
20 разів
2 група дівчат
Тулуб рівно, ноги не зги-нати відпочинок між вправами 10 с.
11.
Стрибки через скакалку
2,5 хвилин
3х50 разів
1 група дівчат
Відпочинок 10 с.
Робота з обручем (обертати навколо тулуба)
ГРУПИ ЗМІНЮЮТЬСЯ МІСЦЯМИ
2,5 хвилин
Заключна частина, 5 хвилин 30 секунд
12.
Вправи на відновлення ди-хання
13.
«ВІКТОРИНА»
1. Який м’яч найважчий, а який найлегший? (набівний, тенісний)
2. Скільки гравців у футболь-ній команді? (11)
3. Скільки білих фігур у ша-хах? (16)
4. Як часто відбуваються Оліипійські ігри? (раз на 4 р.)
5. Які ігрові види спорту включено до програми літніх Олімпійських ігор? (футбол, баскетбол, гандбол тощо)
6. Які ви знаєте фізичні якос-ті? (сила, витривалість, спритність, гнучкість тощо)
7. Які ви знаєте спортивні стилі плавання? (вільний, кроль, кроль на спині, батерфляй, брас)
8. Національний олімпійський комітет України очолює (Сергій Бубко)
2 хвилини
Робота з картками
14.
Шикування в колону по од-ному
30 с.
15.
Підбиття підсумків уроку
30 с.
Відмітити кращих
16.
Домашнє завдання
30 с.
Скласти комплекс вправ на гнучкість (5-6 вправ)
17.
Організований вихід із сорт-залу
30 с.


Теоретична частина
Поряд із вимірюванням показників фізичного розвитку, фізичної підготовленості та рівня здоров’я, доцільно контролювати діяльність функціональних систем в процесі виконання фізичних навантажень. Пріоритетним є вимірювання показників серцево-судинної системи. Найбільш доступним методом визначення рівня діяльності серцево-судинної системи є пульсометрія. Як організм переносить навантаження, краще за все показує частота серцевих скорочень (ЧСС).
 Існує декілька способів визначення пульсу: 
1. Трьома пальцями на зап’ястку;
2. Великим і вказівним пальцями на шиї;
3. Кінчиками пальців на скроні;
4. Долонню до грудей у ділянці серця.
Першим способом користуються, коли людина перебуває у спокійному стані. Після виконання фізичних вправ використовують другий способ.
Будь-яке фізичне навантаження підвищує ЧСС, і чим навантаження більше, тим пульс частіше. Так під час легкого навантаження пульс –        100-200 уд./хв., під час середнього – 130-150 уд./хв., високе – вище 160 уд./хв.
 Після тренування пульс заспокоюється через 5-10 хв. і сягає у школярів приблизно 70-80 уд./хв.
Час відновлення пульсу до початкового рівня до 3 хвилин вважається добрим, до 4-5 хвилин – задовільним, до 6 та більше – незадовільним.
Таким чином у результаті тренування діти самі за частотою пульсу вчаться керувати навантаженням, що немаловажно при самостійних заняттях як на уроці, так і вдома 
План – конспект сюжетно-рольового уроку в 2-3 класі «Прожени і сон, і лінь та в спортивний зал полинь!»
Мета уроку: сприяти формуванню в учнів переконання про необхідність  виконання рухового режиму дня; орієнтувати дітей формування, збереження і зміцнення здоров’я, збільшення рухової активності.

Задачі уроку:

1.Безпека життєдіяльності учнів на уроках фізичної культури;

2.Відпрацювання навичок особистої гігієни в умовах уроку фізичної культури;

3. Виконання стрибків у довжину з місця;

4. Повторення техніки бігу на середні дистанції та правильне дихання під час бігу;

5.Вивчення елементів техніки гри з баскетболу;

6.Розкриття творчої ініціативи. Привчати дітей до самостійних занять фізичною культурою

Розвиток фізичних якостей: швидкісно-силових, витривалості і рухливості, координації рухів.

Місце проведення: спортивний зал

Інвентар та обладнання уроку: гімнастичні лави, килимові покриття, обручи, м'ячі, мультимедійний проектор з екраном, на якому будуть демонструватися фізичні вправи.

Тип уроку: інтегрований сюжетно-рольовий урок (між предметні зв’язки – математика, рідна мова)

№з/п
Зміст уроку
дозування
Організаційно-методичні вказівки
І.
Підготовча частина уроку
Діти розташовані по довжині залу з двох сторін. Слова вчителя на фоні музики та слайд - шоу:
Ось вже сонечко високо,
Зараз я вдихну глибоко, підніму усіх малят,
Вишикую їх у ряд.
Діти просинайтесь,
діти піднімайтесь,
шикуйтесь за порядком
на ранкову вже зарядку
Ось вдягаємось швиденько:
Шорти, майку та взуття,
Потягнулись солоденько,
Бо вправи нам робить пора.
Гей, хлоп’ята, гей дівчата,
Ви вставайте за порядком:
Не лінуйтеся, малята,
Дружно всі робіть зарядку.
(на екрані іде демонстрація відео ранкової зарядки для малюків, вони всі виконують запропоновані вправи)
Вчитель: Щоб рости і гартуватись
                  І міцніти, як броня
                  Треба, діти, всім займатись
                  Фізкультурою щодня.
Ось з зарядки повернулись
І під воду всі пішли
Ну-мо, митись та плескатись,
І пірнати, кувиркатись.
Хто дружить з водою буде,
Той хвороби всі забуде.
                   Одягнулися швиденько,
                   Та ліжко застелили,
                   А тепер з’їмо сніданок,
                   Нас до школи кличе ранок.
Шлях до школи. Учитель:
 На вулиці уважними будьте малята
 Правила руху треба всім знати!
 Їх повторюй завжди,
 щоб не трапилось з тобою біди
Імітація сну.
Лунає музика, яка закликає до ранкової зарядки. На екрані слайд – шоу з фізичною зарядкою. Імітація пробудження.
Імітація одягнення.
Лунає музика
Демонстрація на екрані мультфільму про виконання правил дорожнього руху.
ІІ.
Основна частина уроку. Слова учителя:
А тепер ось так, малята,
Можна трішечки пограти,
Та не треба забувати,
Що коли дзвенить дзвінок,
Він вас кличе на урок,
А урок цей – Фізкультура (діти говорять всі разом)
Всі йдемо переодягатися,
щоб фізкультурою займатися.
1.        Шикування. Нагадування про безпеку життєдіяльності.
2.        Перешикування з однієї шеренги в три
3.        Перешикування з трьох шеренг в три колони
4.        Перешикування в русі з трьох колон в три кола
5.        Перешикування в русі з трьох колів в три колони.
6.        Перешикування з трьох колон в три шеренги
Учитель: Діти, вправи ми почнемо
                І на місці всі підемо,
                Руки вгору підіймаймо,
                Потім вниз їх опускаймо.
Нас чекає вправа друга:
Ставим за голову руки,
Мов, метелики літаємо,
Крильця разом розкриваємо.
Раз, два, раз, раз.
Разом робить увесь клас.
                 Вправа нас чекає третя,
                 Вгору всім дивитись треба,
                 По черзі руки підіймаємо,
                 Потім вниз їх опускаємо.
          Раз, два, три – плечі ширше розгорни!
Ноги ставимо не разом,
Зрозуміли всі одразу,
Руки всі на поясок
Нахиляємось вперед
І другий, і третій раз,
На четвертий стали враз!
        Всі гнучкі повинні бути,
        Нахилятися люблять діти,
        Раз – направо, раз – наліво
        І гнучке вже наше тіло.
Вправу цю ми любим всі:
І дорослі, і малі,
Ставим до плечей ми руки,
Коло раз малюєм, вдруге,
Раді всі ми фізкультурі
І тепер ми не похмурі.
         Треба вправи закінчити,
         Бо вже час нам відпочити,
         Але ще ми пострибаємо,
         Вправи всі запам’ятаємо.
Вивчення нової вправи на координацію рухів:
Вихідне положення – основна стійка
1.        Крок вліво, руки вперед
2.        Зігнути ліву ногу, ліву руку в сторону
3.        Ліву ногу випрямити, руки вперед
4.        Вихідне положення
Робити ту ж саму вправу, тільки всі рухи в праву сторону.
Перешикування з трьох шеренг в одну шеренгу, з однієї шеренги в одну колону.
Діти йдуть по залу в колоні по одному.
Учитель: На прогулянку виходимо,
                  По стежині в ліс заходимо,
                  Руки за спину складемо,
                  По колоді всі пройдемо.
Пробігли одне коло. Техніка правильного дихання.
                 Всі гарненько підрівнялися,
                 На носочки підійнялися,
                 На місточок всі зайшли –
                 Ось і річку перейшли.
Пробігли одне коло. Техніка правильного дихання.
                 По галявині ми йшли
                 І в болото всі зайшли,
                 Перешкоду перетнемо,
                 Як стрибати ми почнемо.
Пробігли одне коло. Техніка правильного дихання.
                 На крутий берег одразу
                Підіймаємось всі разом,
                 Знову вийшли на доріжку,
                 Постояли разом трішки,
                 Розвернулися навколо
                 І побігли всі до школи.
Ходьба кроком. Естафета з елементами рідної мови (команда повинна на швидкість скласти прислів’я з розданих літер)
Шикування в одну шеренгу з інтервалом 1 крок.
Стрибки у довжину з місця:
-          Стрибки у довжину з трьох кроків;
-          Стрибки у довжину з двох кроків;
-          Стрибки в довжину з місця.
Вивчення елементів техніки гри у баскетбол.
-          Передачі м’яча в трійках різними засобами:
·         Кидки  м’яча у корзину
Шикування. Естафета з елементами математики (діти на швидкість пишуть відповіді таблиці множення)
Шикування. Гра на увагу. Підсумки уроку. Рефлексія. Домашнє завдання: вправи на координацію рухів, комплекс ранкової гімнастики.
Учитель: Ось і уроку фізкультури кінець,
                 Хто працював, той молодець,
                 Що сподобалося вам, поділиться,
                 Що сумним було, пожаліться.
          Працював хто погано, а хто примірно,
          Оцініть себе, діточки, мудро й вірно.
Шикування дітей. Шлях додому.
Вчитель: На вулиці уважними будьте, малята,
Правила руху треба всім знати!
 Їх повторюй завжди,
 щоб не трапилось з тобою біди
Вдома. Слова вчителя:
Нас чекає смачненький обід,
Біжимо додому, щоб поїсти, як слід,
Але перед цим ми руки помиємо
І весь бруд швиденько змиємо
            У кожного своє захоплення є:
            Хтось відвідує палац спортивний,
            Хтось має голос мелодійний
           У всіх свої мрії, бажання
            І кожен любить різні розважання.
Додому багато уроків задали
Все виконати повинні ви:
Спочатку зробимо письмові вправи,
А потім вивчимо вірші.
           Всі вже вивчили уроки,
           Повечеряли смачненько,
           Почитаємо ще трохи,
           Бо вставати нам раненько.
А тепер лягаймо спати,
Хай сняться всім солодкі сни,
Треба гарно відпочити, щоб до школи завтра йти.
4 рази
4 рази
4 рази
4 рази
4 рази
4 рази
3 спроби
Рухлива гра
Імітація переодягання
Звучить бадьора музика
Під час шикування слідкувати за поставою дітей.
Голова піднята, плечі розправлені.
Дотримуватися  техніки правильного дихання під час виконання фізичних вправ.
Лікті розгорнуті, голову підняти. Звучить музичний фон
Руки прямі, пальці разом. Лунає музика.
Голову підняти, ноги в колінах не згинати.
Руки на поясі, ноги на ширині плечей.
Різновидність стрибків
Слідкувати за поставою.
Бути уважними під час виконання вправи.
Голову тримати прямо, спина пряма
Ходьба по гімнастичній лаві.
Спина пряма, зберігати рівновагу при ходьбі по лавці.
Стрибки «по кочках».
Відновлення дихання.
М’яке приземлення на обидві ноги
Звертати увагу на правильність прийому м’яча.
Підготовка організму дитини до наступного уроку.
Імітація миття рук.
Лунає музичний фон.
Імітація виконання уроків.
Лунає музика «Колискова», імітація сну.



План-конспект уроку з фізичної культури 11 клас
 

Модуль: Баскетбол
Завдання уроку:
1.        Удосконалення техніки ведення і передачі м’яча різними способами.
2.        Удосконалення техніки виконання штрафних кидків.
3.        Навчальна гра.

Мета уроку:
Освітня
·         вдосконалювати в учнів вміння ведення і передачі м’яча різними способами;
·         вдосконалювати техніку штрафних кидків;
·         вдосконалення техніки гри в баскетбол за допомогою навчальної гри;
·         закріпити знання правил гри «Баскетбол».
Оздоровча  розвивати фізичні якості.
Виховна
·         виховувати інтерес до здорового способу життя;
·         виховувати інтерес до спортивних ігор;
·         виховувати дисциплінованість, ініціативність, самостійність.
Тип уроку: тренувальний урок.
Методи навчання:
Словесні команда, розпорядження, розповідь, вказівка, інструкція, розбір.
Наочні: безпосередній показ фізичних вправ.
Практичні: метод підвідних вправ, практичне виконання технічних елементів, ігровий.

Методи ведення уроку:
·         фронтальний;
·         поточний;
·         груповий;

Інтерактивні методи:
·         робота в парах
·         робота в групах
·         «Струмочки»
·         гра «База Дім»

Здоров’язберігаючі технології:
·         зміна видів діяльності;
·         групова й парна форми роботи, які сприяють підвищенню рухової активності;
·         проведення ігор та ігрових ситуацій;
·         аерація приміщення.

Міжпредметна інтеграція: фізіологія спорту, фізика, англійська мова, анатомія.

Час: 45 хв.
Місце проведення: спортивний зал
Інвентар: баскетбольні м’ячі, фішки, свисток, таблички з назвами сторін горизонту та розмірів кільця залежно від траєкторії його польоту.
Література:

1.        Кругляк, О.Я. Рухливі ігри та естафети в школі. [Текст] : посібник для вчителів / О. Я. Кругляк. – Тернопіль : Підручники і посібники, 2004. – 80 с.

2.      Худолій, О.М. Загальні основи теорії та методики фізичного виховання [Текст] : навчальний посібник / О. М. Худолій. – Харків: ОВС, 2007. – 406 с.: іл.

3.   Худолій, О.М. Основи методики викладання гімнастики [Текст] : навчальний посібник. В 2-х частинах. - 3-є видання, виправлене і доповнене /

О. М. Худолій. – Харків : ОВС, 2004. – Ч.1 – 414 с. :  іл.

4.        Шиян, Б.М. Теорія і методика фізичного виховання школярів. В 2-х частинах. [Текст] : навчальний посібник / Б. М. Шиян. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2006. –Ч.1.- 272 с.

Інтернет ресурси:

1.        Закон України «Про фізичну культуру і спорт» [Електронний ресурс] : законодавча база // офіційний портал Рада. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/3808-12 - Назва з екрану. – (Дата перегляду 03.09.2015)

2.        Прокопенко, Ю. С. Методичні рекомендації з організації рухливих ігор. [Електронний ресурс] : методичні рекомендації / Ю. С. Прокопенко // Кременчуцьке педагогічне училище ім. А. С. Макаренка. – Режим доступу: http://www.slideshare.net/ysp200997/metod-7145325. - Назва з екрану. – (Дата перегляду 25.08.2015)

3.        Твердохліб, Ж. О., Погребенник, Л. І. Рухливі ігри для сучасної школи. [Електронний ресурс] : методичні матеріали / Ж. О. Твердохліб,

Л. І. Погребенник. - Режим доступу : http://eprints.zu.edu.ua/5932/2/3.pdf. - Назва з екрану. – (Дата перегляду 03.08.2015)

4.        Фломбойм, А. // Рухливі ігри для учнів: 5—9 класи. [Електронний ресурс]: навчальний матеріал / А. Фломбойм. // Методичний портал. – Режим доступу : http://metodportal.net/node/3191. - Назва з екрану. – (Дата перегляду 06.09.2015).


Частина

уроку

Зміст уроку

Дозування

Організаційно-методичні вказівки


Підготовча частина уроку




11 хв.


Організація класу.

Шикування в одну шеренгу.

Рапорт чергового.

10 с

Звернути увагу на зовнішній вигляд (прикраси, нігті).

Привітання.  

30 с

Відмітити відсутніх в журналі.

Інструктаж з правил ТБ

·        Що забороняється носити на урок зі спортивних ігор

·        Чи потрібна безпека під час занять спортивними іграми?

·        Які правила безпеки ти застосував би під час ігор?

·        Які вимоги до взуття на уроках зі спортивних ігор.

·        Навіщо нам ігри?

·        Що ми розвиваємо під час ігор?

2 хв.

Інтерактивний метод

«Мозковий штурм»

Повідомлення завдань уроку

20 с

Контроль ЧСС

Повторення стройових вправ

Рухлива гра «Вітер і флюгери»

Вчитель — «вітер», учні — «флюгери». Коли вчитель говорить: «Вітер дме з півдня», «флюгери» повертається на південь і витягують руки вперед (долоні разом). Коли вчитель говорить: «Ві­тер дме із сходу» — «флюгери» повертаються на захід. Якщо вчитель гово­рить: «Буря», «флюгери» обертаються на місці, «штиль» — усі завмирають.

Переможцем вважають того, хто зробить менше помилок.

2 хв.

Міжпредметна інтеграція

Природознавствоанглійська мова.

Перешикування за розрахунком «дев’ять, шість, три, на місці».

Нагадати сторони горизонту.

Команди подавати англійською мовою (гру проводить учень)

Чітке і правильне виконання поворотів на місці.

Гру проводити у швидкому темпі.

Ходьба звичайна та її різновиди:

·        в обхід;

·        на носках, руки на пояс;

·        на п’ятках, руки за голову;

·        з високим підніманням стегна, руки до плечей;

·        з закидом гомілки, руки за спину;

·        спортивна ходьба.

1 хв.

Міжпредметна інтеграція

анатомія

·       адаптація опорно-рухового апарату людини до фізичних навантажень;

·       адаптацію серцево-судинної системи до тренувальних навантаження;

·       адаптаційні реакції дихальної системи до тренувальних впливи.

Розведення з колони по одному в колону по два.

Темп середній

Біг  з його різновидами

·звичайний біг;

·біг приставними кроками з імітацією передачі м’яча;

·із прискоренням;

·із зміною напрямку;

·з високим підніманням стегна;

·з закидом гомілки;

·багатоскоки;

·стрибки на двох ногах з низького присіду.

1хв.

Слідкувати за правильним диханням.

Темп середній, швидкий

Комплекс ЗРВ на місці:

В.п. – о.с.

1. поворот голови вліво.

2. в.п.

3. поворот голови вправо

4. в.п.

В.п. – о.с.

1. руки в сторони.

2. руки вгору.

3. руки в сторони.

4. в.п.


В.п. – стійка ноги нарізно, руки перед грудьми.

1-2. змах назад.

3-4. змах назад, руки в сторони, долонями догори

В.п. – стійка ноги нарізно, руки до плечей.

1-4. колові змахи вперед.

5-8. колові змахи назад.

В.п. – широка стійка ноги нарізно, руки за голову.

1. нахил вперед.

2. в.п.

3. нахил назад.

4. в.п.

5. нахил вліво.

6. в.п.

7. нахил вправо.

8. в.п.

В.п. – стійка ноги нарізно, руки на пояс.

1. поворот вліво, руки в сторони.

2. в.п

3. поворот вправо, руки в сторони.

4. в.п.

В.п. – о.с., руки на пояс.

1. випад лівою, руки в сторони.

2. в.п.

3. випад правою, руки в сторони.

4. в.п.

В.п. – о.с., руки на пояс.

1. випад вліво, руки в сторони.

2. в.п.

3. випад вправо, руки в сторони.

4. в.п.

В.п. – стійка ноги нарізно, руки вперед - назовні.

1. змах лівою до правої руки.

2.в.п.

3. змах правою до лівої руки.

4. в.п.

В.п. – о.с.

1-4. стрибки на лівій.

5-8. стрибки на правій.

4хв.

Формування компетенцій в учнів (проведення вправ учнями).

Виправляти помилки допущені учнями при подачі команд.

Основна частина уроку

31 хв.


Ведення м’яча

Ведення здійснюється послідовними м'якими поштовхами м'яча однією рукою (або по черзі правою і лівою) вниз-вперед, трохи убік від ступень.

Основні рухи виконують ліктьовий і променезап'ястний суглоби. Ноги необхідно згинати, щоб зберігати положення рівноваги і швидко змінювати напрями руху. Тулуб злегка подають вперед, плече і рука, вільна від м'яча, повинні не допускати суперника до м'яча (але не відштовхувати його!).

Для ведення характерна синхронність чергування кроків і рухів руки з м'ячем.

4 хв.

·    підчас ведення не бити по м’ячу, а натискати та супроводжувати   його;

·    намагатися штовхати м’яч так, щоб він підскакував до рівня руки;

·    не забувати про правильну стійку;

·    якщо ведеш м’яч правою рукою, ліва нога повинна бути на півкроку попереду;

·    вести м’яч не лише по прямій, а й змінюючи напрям почергово правою та лівою руками;

Ведення м’яча

·     ведення м’яча без зорового контролю

·     ведення двох м’ячів одночасно

·     ведення двох м’ячів почергово

Використовувати темну пов’язку на очі

Обводка гравців

· обводка «суперника» з веденням м’яча обличчям вперед

· обводка «суперника» з веденням м’яча правим боком вперед

· обводка «суперника» з веденням м’яча лівим боком вперед

· обводка «суперника» з веденням м’яча спиною вперед

5 хв.

Інтерактивний метод:

«Робота в парах».

«Суперник» тримає руки за спиною.

Удосконалення техніки прийому - передачі м’яча двома руками від грудей

Підготовча фаза: кисті з розставленими пальцями вільно охоплюють м'яч, утримуваний на рівні пояса, лікті опущені. Колоподібним рухом рук м'яч підтягують до грудей.

Основна фаза: м'яч посилають вперед різким випрямленням рук майже вщерть, доповнюючи його рухом кистей, що додає м'ячу зворотне обертання.

Завершальна фаза: після передачі руки розслаблено опускають, гравець випрямляється, а потім займає положення на злегка зігнутих ногах (така завершальна фаза типова й для інших способів передачі).

4 хв.

Виконання прийому-передачі м’яча за 30 с.

Інтерактивний метод «Струмочки»

Контроль ЧСС до і після виконання вправи.

Рухлива гра

«Велика баскетбольна естафета»

Клас ділиться на дві команди, які шикуються в колони. Спереду на відста­ні  9-12 м від колони гравців стоїть капітан №1, а на відстані 4-5 м у бік від капітана №1 — капітан №2.

Естафету розпочинає перший учасник у колоні. Він виконує ведення м'яча, подвійний крок і передачу м'яча капітану №1, а сам стає за капітаном №1. Капітан №1 приймає і швидко виконує передачу капітану №2, який виконує передачу другому гравцеві своєї коман­ди. Естафета продовжується, поки всі гравці не стануть за капітаном №1.

3 хв.

Звертати увагу на помилки під час ведення і передачі м’яча.

Варіанти

Після подвійного кроку і кидка м’яча в кільце, капітан №1 підбирає м’яч після відскоку і швидко виконує передачу капітану №2

Штрафні кидки

Техніка виконання штрафного кидка в баскетболі істотно не відрізняється від виконання інших кидків. Ступні гравця не повинні перетинати штрафну лінію, в іншому випадку кидок не буде зарахований.

При виконанні штрафного кидка погляд баскетболіста спрямований на ближню дугу кільця, ноги злегка зігнуті.

Основна фаза починається з розгинання колін і випадом руки. Вона повинна повторювати рух, ніби ви закладаєте м'яч в корзину.

Траєкторію польоту м’яча вибирають залежно від зросту і висоти

5 хв.

Міжпредметна інтеграція

фізика

1        2          3

Виправляти помилки допущені учнями під час виконання штрафних кидків.

Особливу увагу слід приділяти роботі кисті.

Двостороння навчальна гра

10 хв.

Суддівство. Виправляти та коментувати  помилки.

 Заключна частина уроку

3хв.


Організація класу.

Шикування.

30 с


Підсумок урок

2 хв.

Вказати на помилки, допущені учнями під час навчальної гри.

Домашнє завдання.

30 с


Організований вихід з спортзалу



Подорож до країни   Здоровляндії
Сценарій свята для учнів початкової школи
Мета:
Розширювати уявлення учнів про здоровий спосіб життя, про хороші і погані звички. Розвивати вміння і навички підтримувати хороший стан здоров’я. Виховувати турботливе ставлення до особистого здоров’я, бажання бути щасливим.
Вислови про здоровя:
-     Здоровя – найбільший скарб у житті.
-     Було б здоровя, а все інше буде.
-     У здоровому тілі – здоровий дух.
-     Бережи здоровя, поки молодий.
-     Здоровя -  не шапка – на базарі не купиш.
-     Здоровя мати – вік біди не знати.
-     Здоровя, як щастя, коли його не помічаєш, значить, воно є.
-     Хто праці не боїться, того хвороба сторониться.
Звучить музика (на спортивну тему).
Вчитель:
Доброго здоров'я, діти, доброго вам дня.
Хай вам ясно сонце світить у вікно щодня.
Хай сміється мирне небо і дивує світ.
А Земля нехай дарує вам барвистий цвіт.
Бо здоров'я, любі діти, в світі головне.
А здоровий і веселий - щастя не мине!
Я хочу, щоб ви, мої любі друзі, були, насамперед, здоровими. Здоров'я це безцінний дар, який підносить людині природа. Без нього дуже важко зробити життя цікавим і щасливим. Але як часто ми, розтрачуємо цей дар даремно, забуваючи, що втратити здоров'я легко, а ось повернути його дуже і дуже важко. Здоров'я, перш за все, залежить від  людини,  від того, як вона про нього піклується, від способу життя.
Ведучі:
1.Вітаємо всіх, хто час знайшов
2.І в школу на свято Здоров'я прийшов!
1.Отож,починаємо свято Здоров'я!
2.Будемо змагатися,гратися,співати пісні,розказувати вірши. Народна мудрість каже: Здоровя – найбільший скарб у житті.
Вчитель:
         Запрошуємо всіх на наше свято,
                        Ми свято Здоров’я проводимо нині,        
                        Дуже потрібне кожній дитині!
Сьогодні ми здійснемо незвичайну подорож до країни Здоровляндії. Розкриємо маленькі таємниці здоров’я.
Несподівано на сцені з'являється Бруднуля.
Бруднуля:
 Куди ж ви всі зібралися? І мене не діждалися!Країна Здоровляндія?Ха..ха…Немає такої в світі!Знають про це всі діти!
Ведучі: Ти, Бруднуля, приєднуйся до нас. Запрошуємо тебе в подорож, інакше ти довго не проживеш. Ти не знаєш правил здорового способу життя. Тобі цьому треба вчитися. І тому ми помандруємо сьогодні стежками здоров'я, поведемо мову про те, як потрібно берегти і зміцнювати своє здоров'я.
Пісня "Чарівний вагон".
1. Чарівний вагон біжить, хитається,
Швидкий потяг набирає хід.
Подорож вже наша починається,
Раді ми зустріти тут усіх.
Приспів.
Стрічкою, стрічкою наша путь стелиться
Бути здоровими хочемо завжди.
Кожному, кожному в кращеє віриться,
Про здоров'я дбатимем і нема біди.
2. Щоб міцним здоров'я зберегти своє
Чистоти дотримуватись слід,
Сонце, і повітря, і водичка є.
Загартовуватися ти звик.
Приспів.
Подорож починається.
Вчитель: Наша подорож буде довгою, тому треба бути сильними. Що для цього потрібно робити?» (робити зарядку, займатись спортом, фізичною культурою, закалятись, гуляти на свіжому повітрі – вести активний спосіб життя, вивчати правила  гігієнічної поведінки.)
Перша станція нашої подорожі «Долина Гігієни»
Гігієна: Дорогі дітки, ви потрапили у чарівну країну, де всі-всі здорові! Тут ми будемо веселитись та дечого і вчитись: як здоровим бути, і навіщо мити руки, фрукти різні куштувати і про спорт не забувати. Ви готові?
Гігієна: Зараз ми перевіримо чи знаєте ви, що необхідно мати, щоб бути чистими і здоровими? У кого в руках буде м’ячик, той і відповідає (зубна щітка, паста, мило і т.д.).
Діти відповідають стоячи у колі, і передаючи один одному м’яч.
Ведучі: Ми впевнились, що ви знаєте, що потрібно, щоб залишатись чистими і здоровими. А чи знаєте ви, якими засобами гігієни може користуватись вся ваша сім’я? (Мило, шампунь, зубна паста).
А якими можеш користуватись тільки ти? (Зубна щітка, мочалка, гребінець, рушник).
Скажіть мені, скільки разів на день ви повинні мити руки? (Кожного разу, після прибирання кімнати, після туалету, після прогулянки, після спілкування з тваринами, після роботи на городі, після поїздки в транспорті, після гри, перед їжею).
Гігієна:               Кожен раз перед їдою
Треба руки мити водою!
Щоб здоровим бути й сильним
Мий лице і руки з милом.
Ведучі: А що буде, якщо не вимити руки?  (в організм потраплять мікроби, інфекція, глисти)
Діти, а гігієна це тільки чисті руки? (Ні)
А що ще? (потрібно чистити зуби, розчісуватись, підстригати нігті, купатись, носити чистий і акуратний одяг)
Молодці! Ви добре знаєте, що чистота – це перший крок до здоров’я. Але не останній, наступна наша станція «Зарядкіно». Бажаю гарної подорожі! Будьте завжди чистими і охайними!
Вчитель: Бути чистими, це означає бути здоровими?  (Ні)
А що ще потрібно робити, щоб бути здоровими? (Займатись спортом)
Добре! Тоді ласкаво просимо до «Зарядкіно»
Заходить лікар Айболить.
Лікар Айболить: Здрастуйте, діти!
Зі здоров’ям усе гаразд?
З’являється хлопчик Івась.
1-й ведучий: Куди це ти зібрався?
Івась: На зарядку.
2-й ведучий: Вона що, на Північному полюсі відбуватиметься?
Лікар Айболить: Чи не захворів ти? (Підбігає, міряє температуру.)
Івась: Та не хворий я! Одягнувся так тому, що в похід потім піду! Вам сьогодні доведеться ще сто разів перевдягатися, а мені – жодного!
1-й ведучий: Як це – жодного?
Івась: А так. Спортивна форма для зарядки вже на мені. Її знімаю – готовий грати у футбол, після нього – танцювати.
2-й ведучий: Та ж однаково треба перевдягнутися?!
Івась: Знімаю спортивний костюм (знімає костюм, залишається в джинсах, сорочці) – і я вже готовий!
1-й ведучий:. Усе продумано!Не хвилюйся! ( Важко дихає, знімає джинси, сорочку  - під ними спортивні шорти й майка.) Ось,я готовий!
2-й ведучий: Ти тільки тепер до зарядки готовий! А то як капуста – сто одежин.
Івась: Справді, так добре стало, навіть дихати легше!
Вчитель: Добре! Тепер усі готові до зарядки.
Лікар Айболить: Діти! Перед початком я маю вас оглянути. Усі дихайте… Не дихайте… Усе гаразд, відпочивайте. Дружно руки піднімайте… Усе чудово… Опускайте… Нахиліться… Розігніться… Станьте прямо, усміхніться.
Так, я оглядом задоволений,
Бо ніхто з дітей не хворий.
Всі веселі та здорові,
До свята готові!
Вчитель:
Хлопчики й дівчатка,
Колони рівняйте
Й зарядку-веселинку
Дружньо починайте.
Діти разом з Айболитьом виконують пісню-танець "На зарядку!"
Які ж ви молодці!  З цим завданням впорались! Тоді я скажу яка наша наступна станція, ви заслужили. Це «Острів Вітамінок»
                                 Вчитель: Діти, подивіться, хто  до нас поспішає. Це ж хлопчик Вітамінчик.
Вітамінчик:
 Добрий день, діти!
           Вітамінчик бравий я,
           Знаю все від «А» до «Я».
           Це мої друзі – Вітаміни
           Ми вам щось розкажемо
           Та сценку про користь вітамінів покажемо.
Вітамінчик: Термін «вітаміни» походить від латинського слова «віта», що означає «життя». Вітаміни потрібні для нормального росту і розвитку дітей. В організм вони потрапляють з їжею.
                   Сценка «Ми – корисні для людини»
Виходять діти, на головах у них капелюшки з назвами вітамінів
-           Добрий день, впізнали нас? ( Разом ).
-           Ми вітаміни – дуже корисні для людини.
     Вітамін А: Я – вітамін А, сприяю росту, поліпшую зір. Мене багато в моркві, маслі, сирі, яйцях, помідорах, зеленій цибулі, гарбузі.
     Вітамін В: А я – вітамін В. Дуже потрібний для фізичної і розумової діяльності, поліпшення травлення. Міщусь у житньому хлібі, вівсяній та гречаних крупах, горосі, квасолі, печінці, м’ясі.
     Вітамін С: А я – вітамін С. Запобігаю застуді, поліпшую кровообіг, сприяю росту. Багата мною капуста, картопля, помідори, цибуля, щавель, хрін, часник, чорна смородина.
     Вітамін Д: А я – вітамін Д. Зміцнюю кістки. Живу в молоці, житньому хлібі, рибі.
     Всі:  Хто дружить із нами буде –
             Всі незгоди позабуде.
             Виросте міцним, здоровим,
             Переможе всі хвороби.
Вчитель:  Отже, діти, треба вживати різноманітну їжу, щоб збагатити свій організм вітамінами, необхідними для нормального росту і розвитку нашого організму.
Хлопчик Вітамінчик приготував для вас загадки.
           Загадки
                      В кожній господі я у пригоді.
               Та хто мене роздягати візьметься,
               Той слізьми заллється. ( Цибуля )
               Що то за голова, що лиш зуби й борода. ( Часник. )
               І печуть мене, і варять, і їдять, і хвалять, бо я смачна. (Картопля. )
              Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі. ( Морква. )
Ліз Мартин через тин, сам переліз, а голову на тину залишив.                                                                                                                                                         (Гарбуз.)
                Зозуляста, срібляста, триста сорочок наділа. ( Капуста. )
              Баран у коморі, а роги надворі. ( Буряк. )
              Не стелюсь я спати долі, а деруся вся угору. ( Квасоля. )
              А що то за коні в гаю на припоні:
              Довгасті, голчасті, зеленої масті.
              Нікого не возять, лиш солі просять. ( Огірки. )
              Ростуть вони у полі, на городі.
              Цвітуть, мов золото, плоди на них, як яблука. ( Помідори. )
Гра «Приготуй смачну страву»
Діти називають страви, які можна приготувати з цих продуктів.
Вчитель: А тепер ваша дорога лежить до «Галявини сміху»
Вчитель: Як, на вашу думку, чи поліпшується в людини самопочуття від гарного настрою і щирої усмішки?
Гарний настрій - це ознака здоров'я. І навпаки: смуток, журба, хвилювання, поганий настрій негативно впливають на здоров'я людини.
Тому ми зараз трішки відпочинемо і пожартуємо.
Усмішки
Уже умився
Умивайсь, бери, синочку,
Швидше-бо не мнися!
Так за мене он, в куточку,
Кіт уже умився.
Вася йшов до школи
Із портфелем у руці.
А під вухом біле коло,
Білі плями на щоці.
- Васю, - пирснули хлоп'ята, -
Ти що, хату десь білив,
А чи борошно із татом
У млині всю ніч носив?
- Ні, - малий пригладив чуба
І протяг легким баском, -
Це я довго чистив зуби
Білосніжним порошком. (Б.Шрубенко.)
Кури насміхаються
Наш малий Іванко
Вранці не вмивається.
З нього біля ґанку
Кури насміхаються.
А чому з Іванка
Кури насміхаються?
Бо вони щоранку
У піску купаються. (А.Качан)
Учитель: Зараз ваш шлях лежить через «Тунель чистоти»
Знає воїн і лікар,
Столяр і хлібороб –
Краще одне здоров’я,
Ніж багато хвороб.
Краще хай посмішка сяє,
Аніж розмови про біль.
Людина має радіти
Тому, що природа дає.
Розумному треба вміти
Слухати тіло своє.
Дурня усяка хвороба
Завжди підстереже.
Тож бережи здоров’я,
Й воно тебе збереже.
Не буває тих людей, що не хворіють,
Є такі, що про здоров’я не радіють,
Бо не тільки ліки нам допомагають,
 А й також природні сили надихають,
Як дружитимеш із сонцем і водою,
То навік не будеш знатися з бідою.
Всім відомо, що мікроби,
Нас приводять до хвороби.
Але ж Медицина і Гігієна
Борються з ними недаремно.
З ними будете дружити –
Менше будете хворіти.
Здоровий той, хто сам про себе дбає,
Свій біль на інших не перекладає.
Немає в тім ні розуму, ні хисту
Нести до лікарів хвороб намисто.
Тож зрозумій, до чого ти спроможний,
Бо сам себе здоровим робить кожний.
Цілу армію одужить
Той, хто з чистотою дружить,
Не страшні йому мікроби
Та від рук брудних хвороби.
Кожен учень гарно знає,
Що йому допомагає
Знаменитий Мийдодір,
Умивальників начальник
І мочалок командир.
Сценка
Кабінет лікаря. Входять хлопчик і дівчинка, плачуть.
Дівчинка: Ой, немає сили! Світ уже немилий.
Що ж мені робити? Як же далі жити?
Хлопчик: Все болить у мене… шкіра вже зелена.
Я не хочу гратись – хочу тільки спати.
Дівчинка: Все мене дратує, настрій мій руйнує.
Що ж мені робити? Як же далі жити?
Хлопчик:. Хто ж мені вже допоможе?
Більше я терпіть не можу!
Лікарю, рятуйте! Здоров’я подаруйте!
Лікар: Здоров’я подаруйте!
Чую! Чую! Не шуміть!
Що там трапилось, скажіть?
Дівчинка: Я не знаю, що сказати…
Я не хочу більше гратись,
 Бо у мене все болить і ніщо не веселить.
Лікар: Так! Так! Так! Оце так, так!
Лікувати я мастак,
Та здоров’я не дарую.
Але вас я  все ж я врятую.
Плакати не варто.
Тримайте оцю карту.
Не звертайте із маршруту,
Хоч і буде дуже скрутно.
Ведучий розгортає карту і читає.«Я ЗДОРОВ’Я ЗБЕРЕЖУ-САМ СОБІ ДОПОМОЖУ!!»
Входить Мийдодир.
Мийдодир:
Добрий день вам, добрі люди!
Хай вам щастя, доля буде
Не на день і не на рік,
А на   довгий-довгий вік!
Ви Чуковського читали?
Тож мене давно впізнали.
Я – веселий умивальник,
Знаменитий Мийдодир.
Умивальників начальник
І мочалок командир.
У школі у вашій
Дуже довго я живу.
І бруднуль давно не бачив,
Я відверто вам скажу.
І ніколи у нас діти
Не їдять немитих груш,
Чистять зуби, миють вуха…
 Бруднуля, бере одного з дітей за руку  і шепоче йому на вухо.
Бруднуля: Краще ти мене послухай:
Я живу і бід не знаю.
Мила в очі не пускаю,
Щітка ясна не дере,
І мочалка вже не тре!
Бруднуля тягне одного з дітей за собою, але її забирає Мийдодир.
Звучить пісня «Хлопчик бруднулька».
Мийдодир: Не іди з нею ніколи:
Загризуть тебе мікроби,
Розірвуть все на частинки,
Будеш плакать щохвилинки.
І Бруднулі допоможем:
Мило і мочалку
Дамо їй в подарунок,
Щоб була Бруднуля
Чистіша за Чистюльок!
Бруднуля: Ех, як кинусь я додому утікати.
Як візьмусь я ноги й руки обмивать!
Милом, милом, милом, милом
Буду митись без кінця!
Вчитель: От тепер тебе люблю я!
От тепер тебе хвалю я!
Ти вже більше не Бруднуля,
А чистесеньке дівча!
Пам’ятайте, любі мої, щоб бути завжди Чистюлями потрібно дотримуватись правил Гігієни. Ви з нею вже познайомились? Щасливої дороги! Наступна наша станція «Країна Здоровляндія».
Вчитель: Нас вітає  Сонечко з п’ятьма промінцями. На них найголовніші складові Здорового Способу Життя. Ви  вже довго подорожуєте, тож багато чого знаєте. Давайте подумаємо що складає здоровий спосіб життя (відповіді дітей)
    Пригадайте їх:
1.         Особиста гігієна
2.         Раціональне харчування
3.         Спорт, загартовування
4.         Позитивні емоції
5.         Відмова від шкідливих звичок
Тепер наше сонечко тепле, ласкаве, веселе. Тепер ви знаєте все, щоб залишатись здоровими і сильними. Тепер будете дотримуватись всіх цих правил.
Чудово! На партах у кожного з вас є квітки здоров'я.
Давайте прикріпимо  ці квіточки на дошку. І утворимо квітучу країну Здоров'я.
На кожній квітці записані вислови про здоров’я.
Здоровя – найбільший скарб у житті.
Було б здоровя, а все інше буде.
У здоровому тілі – здоровий дух.
Бережи здоровя, поки молодий.
Здоровя - не шапка –на базарі не купиш.
Здоровя мати – вік біди не знати 
Здоровя, як щастя, коли його не помічаєш, значить, воно є.
Хто праці не боїться, того хвороба сторониться.
Здоров'я маємо - не дбаємо, а втративши - плачемо.
Здоровий злидар щасливіший від багача.
Звучить пісня  «Веселкова країна».
Вчитель: Ось і закінчилася наша подорож. Гадаю, що вам всім сподобалось.
Хочу я усім сказати,
Що здоров’я краще мати,
Аніж хворому ходити
Й світ чарівний не любити!
Бо любов, здоров’я, сила
Нам дають чарівні крила.
Ще дають саме життя
І несуть у майбуття.
Нам долать нові вершини,
Ми – майбутнє України!
Щоб творити і дерзати,
То здоров’я треба мати.
Як зростемо ми здорові,
Як богатирі казкові,
Буде нація здорова
І держава – пречудова!
То чому ж не порадіти,
Ми ростемо, наче квіти,
В колі дружньої родини.
Ми – майбутнє України.
Вчитель: Сьогодні ми з вами багато чого пригадали, дещо дізналися нове, над чимось задумалися.
Ростіть здоровими, діти, щоб раділи ви світові, а світ радів вам!
Швидко спливають хвилини -
От і прощатись пора.
Я на прощання вам зичу
Щастя, здоров'я, добра.
Усі разом:
Здоров'я - це сила!
Здоров'я - це клас!
Хай буде здоров'я
У вас і у нас!
Подорож закінчується.







 







АНАЛІЗ УРОКУ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ

Мета фізичної культури-сприяти вихованню в учнів свідомої дисципліни, викликати у них почуття любові до своєї школи, друж­би, чесності та інших позитивних рис моралі. У зв'язку з цим набу­ває особливо важливого значення питання психолого-педагогічного і методичного аналізу навчальної та позакласної роботи учителів фізичної культури.

Здійснюючи контроль за фізичним вихованням, директори та їхні заступники керуються Постановою з питань фізичної культури і спорту, а також наказами та інструкціями Міністерства освіти. Міністерства охорони здоров'я, «Положенням про фізичне вихован­ня в загальноосвітній школі».

Педагогічний контроль повинен бути:

а) всебічним-охоплювати всі найважливіші сторони навчаль­но-виховного процесу;

б) об'єктивним-грунтуватись на достатній кількості ретельно зібраних фактів;

в)результативним-сприяти досягненню кращих наслідків у роботі вчителів фізичної культури.

Основною формою організації навчальної роботи з фізичної куль­тури є урок, від правильної організації якого залежить рівень якості всієї фізкультурної, оздоровчої та спортивно-масової роботи в школі.

Урок фізичної культури може мати різну спрямованість, залежно від поставлених перед ним завдань і будується відповідно до типового плану, який складається з трьох частин. Ці частини відрізня­ються своїм змістом і завданням, але в той же час вони тісно взаємо­пов'язані і обумовлюють собою одне нерозривне ціле.

Перша частина уроку-підготовчачастина уроку (8-12 хв)

Завдання: організувати учнів, зосередити їхню увагу, створити добрий емоційний настрій, підготувати організм дітей до виконання вправ основної частини уроку, забезпечити помірний і всебічний вплив на м'язи, серцево-судинну і дихальну системи, сприяти роз­виткові координації рухів і вихованню почуття ритму.

Засобами для розв'язання завдань підготовчої частини уроку є: шикування і перешикування, розрахунок, різні строї, гімнастичні перестроювання, ходьба, повільний біг, виконання загальнорозвиваючих та підготовчих вправ на місці та під час руху, вправ з різними предметами -палицями, булавами, набивними м'ячами, скакалками та інше.

Використовують рухливі, спортивні ігри за спрощеними правилами. Вибрані вправи та ігри повинні обов'яз­ково своєю інтенсивністю сприяти розв'язанню завдань основної частини уроку.

Друга частина -основна частина уроку(28—32 хв)

Завдання: виховання сміливості, швидкості, спритності, сили, витривалості, удосконалення і тренування рухових навичок, умін­ня застосувати набуті навички в різних умовах, опанувати техніку виконання вправ та навичок страхування тощо.

Засоби для розв'язання завдань другої частини уроку: вправи на гімнастичних приладах, біг, стрибки, метання, вправи з рівноваги, лазання та перелізання, спортивна гімнастика, акробатика, рухливі і спортивні ігри.

Третя частина –заключна частина уроку (5 хв)

Її завдання полягають в тому, щоб привести організм учнів у відносно спокійний стан, організувати клас до наступних занять, визначити домашні завдання, підбити підсумок уроку, оцінити учнів.

Засоби, що застосовуються в третій частині уроку: вправи в ходьбі, заспокоюючі вільні вправи, елементи строю, рухливі ігри, а також вправи на увагу, розслаблення і дихання, що сприяють підго­товці організму до подальшої діяльності.

Основним методом контролю за навчально-виховною роботою на уроках фізичної культури є безпосереднє спостереження, за допо­могою якого можна проаналізувати рівень якості загальної і спе­ціальної підготовки вчителя.

Вимоги до спостереження за уроками повинні обумовлюватись плановістю і цілеспрямованістю. Під час цього спостереження по­винні проводитись не від випадку до випадку, а за заздалегідь по­ставленими завданнями і в певні терміни.

Метою спостереження може бути як загальне ознайомлення з ме­тодикою роботи вчителя, так і перевірка будь-яких окремих мо­ментів: виховання дисципліни, відповідність фізичного навантажен­ня віковим особливостям учнів, використання наочних посібників, нестандартного спортивного інвентаря, ТЗН тощо.

Спостерігаючи окремі моменти роботи вчителя, необхідно вра­ховувати й інші сфери його діяльності, щоб уникнути можливих по­милкових висновків.

Для оцінювання рівня якості уроку з фізичної культури слід звер­нути увагу на:

•  Чіткість і конкретність поставлених учителем завдань уроку, які повинні бути сформульовані з урахуванням вікових та психоло­гічних можливостей учнів відповідно до навчальної програми і фізич­ної підготовки окремо для основної і підготовчої медичних груп, хлопчиків і дівчаток, юнаків і дівчат.

• Поведінку вчителя, його спортивну форму, впевненість, звер­нення до дітей, подачу команд і розпоряджень.

• Повноцінність змісту уроку. Перевіряючий оцінює наскільки ефективні засоби навчання, вибрані вчителем, рухові дії, що сприя­ють розвитку особистості школярів, відповідність їх завданням уро­ку та навантаженню з погляду їх впливу на різні функціональні сис­теми організму школярів та співвідношення засобів навчання необ­хідним рухам.

• Ефективність методики уроку.

Під час оцінювання методу проведення уроку слід враховувати:

1. Який метод учитель обрав для організації класу відповідно до завдань уроку і змісту програмового матеріалу.

2. Як розподілений навчальний матеріал за частинами уроку, характер переходу від однієї частини до іншої, рівень якості загаль­ної і функціональної підготовки щодо основної частини, по­слідовність розв'язання завдань, цілісність уроку.

3. Як здійснюється контроль за станом навантаження учнів, за­безпечення страхування і допомога.

4. Чи домігся вчитель поставленої мети і на якому рівні школярі засвоїли навчальний матеріал, що розглядався на уроці.

5. Оцінювання знань, умінь і навичок учнів під час проведення уроку.

6. Чи даються домашні завдання.

Кожен урок повинен бути пов'язаний зі змістом попередніх.

На наступних уроках слід звернути увагу на те, чи не вдається вчитель до шаблонності.

Наслідки спостережень за уроком записуються до книги відвіду­вання уроків, систематизуються і узагальнюються, після чого підсум­ки перевірки повідомляються вчителю (попередньо дати йому мож­ливість висловити свої думки щодо проведеного уроку або системи уроків, а потім перевіряючий дає свої зауваження і методичні поради).

І. Аналіз поурочного плану

1. Обсяг щоденного плану.

2.Чітке формулювання основних завдань уроку.

3. Відповідність змісту основної частини уроку навчальній про­грамі, календарним планам, віковим особливостям учнів і умовам проведення занять.

4.  Розподіл часу на частини уроку та їх взаємозв'язок.

ІІ. Аналіз  умов для успішного проведення уроку

1. Зовнішній вигляд учителя і учнів (спортивна форма та взуття).

2. Підготовка місць для занять.

3. Наявність спортивного інвентаря згідно із завданнями уроку та кількістю учнів.

ІІІ. Аналіз організації і методики уроку

1. Організація своєчасного виходу учнів на спортивний майдан­чик або до спортзалу.

2. Своєчасність і чіткість початку уроку. Шикування, рапорт чергового, перевірка домашніх завдань, пояснення і вказівки, по­дача команд та розпоряджень, культура мовлення та знання фіз­культурної термінології.

3. Організація додаткових заходів: приготування, видача і при­бирання спортивного інвентаря, чіткий вихід учнів для виконання вправ.

4. Доцільність шикувань і перешикувань та марширування, що проводяться протягом уроку.

5. Уміння регулювати фізичне навантаження для учнів згідно з їхніми віковими і статевими особливостями.

6. Різноманітність методів навчання, що застосовувались на уроці, та їх доцільність.

7. Виховна робота з учнями на уроці.

8. Забезпечення всебічного розвитку, санітарно-гігієнічних умов, вироблення правильної постави учнів.

9. Методика здійснення якісного страхування учнів під час ви­конання вправ.

10.  Методика запобігання й усунення помилок.

11.  Здійснення на уроці перевірки рівня знань, умінь і навичок. Оцінювання і облік знань учнів.

12.  Ставлення вчителя до учнів, вміння володіти класом, дотри­муватись педагогічного такту, організовувати, активізувати учнів, викликати у них бажання виконувати ці завдання.

13. Ставлення учнів до самостійної роботи.

14.  Індивідуальний підхід до учнів.

15.  Проведення рухливих ігор, їх доцільність та ефективність.

16. Уміння пов'язувати спосіб виконання фізичних вправ зі знан­нями учнів з анатомії та фізіології людини.

17. Ступінь виконання плану і досягнення поставленої мети. Аналіз умінь і навичок учнів із фізичної культури.

18.  Підбиття підсумків уроку, використання домашніх завдань та створення перспективи для подальшої роботи.

19.  Відхилення від конспекту уроку і його обгрунтованість.

20.  Чи дотримувався вчитель часу частин уроку і всього уроку.

IV. Висновки і пропозиції до проведення уроку

1. Загальний висновок про урок і його оцінювання.

2. Конкретні пропозиції для покращення рівня якості і підвищен­ня ефективності уроків, а також щодо усунення виявлених недоліків у роботі вчителя. 


Комментариев нет:

Отправить комментарий