Оптичні ілюзії

Сонячна система. Всесвіт 

https://www.youtube.com/watch?v=uXRSkcwwJws&feature=share&fbclid=IwAR3071pChli-8nVzebKb6VfGIQ7Cy70dZb1mBJzYhCrcj4ehNIN20B6yZ8I

https://shlyahta.com.ua/20-kartynok-iaki-zmushuiut-mozok-rukhatysia-neimovirni-optychni-iliuzii-vid-iaponskoho-profesora/

https://fakti.bg/life/331376-ucheni-razgadaha-tainata-na-nai-izvestnata-optichna-iluzia-v-sveta-snimka

Поринь у світ магічної оптики разом із Професором Дивооком! Крізь свої чарівні окуляри він покаже низку оптичних ілюзій, завдяки яким ти побачиш, на що здатні твій зір та мозок. Оманливі зображення, невидимі кольори, неможливі фігури…У цій книжці ти знайдеш безліч оптичних цікавинок, що надзвичайно тебе здивують!

 

О! Я закохався! Поглянь уважно на моє серце. Бачиш, як воно б’ється? Знаєш чому? Малюнок не рухається. Річ у тім, що наш мозок не знає, велике серце чи мале. Мозок вагається, і тому тобі здається, що серце рухається.  

Жарді Е. Професор Дивоок. У світі оптичних ілюзій  

https://intvua.com/news/culture/1529063338-svit-optichnih-ilyuziy---pereviryaemo-spriynyatttya-foto-.html

Довіряючи зору, ми нерідко виявляємо, що наше судження про побачене виявляється оманливим, помилковим. Чи можна довіряти тому, що ми бачимо? Ми часто говоримо про "обман зору", "обман слуху", але ж обманів почуттів немає. Філософ Кант сказав: "Почуття не обманюють нас, - не тому, що вони завжди правильно судять, а тому, що зовсім не судять". В даному випадку судить наш власний мозок. 

Не всі ілюзії ми можемо пояснити, але може у вас з'явиться бажання зробити це після захоплюючої подорожі в світ ілюзій. Отже, починаємо. 

 ІV Пояснення нового матеріалу 

Що ж таке оптичні ілюзії? 

 
Оптичні ілюзії - це оптичний обман нашого мозку. Око бачить, що нарисований один об'єкт, проте мозок розуміє цей об'єкт по-своєму. Коли око одержує картинку - включається велика кількість процесів в нашому мозку. Ми починаємо аналізувати цей процес, як комп'ютер. Починається аналіз розташування основних граней і кутів, структура кольору або позиція джерел світла. І у багатьох випадках цей аналіз несвідомо є неточним - відбувається корекція зорових образів.

Розрізняють різні типи оптичних ілюзій.

Ілюзії сприйняття кольору - в основі цих оптичних ілюзій лежить те, що об'єкти мають однакове освітлення, але так зображені, що мозок "думає", що вони мають різні відтінки, кольори і т.д 

Ілюзії сприйняття глибини - неадекватне сприйняття елемента і його властивостей. Найбільш вивченими є ілюзії, які утворюються при зоровому сприйнятті двовимірних контурних зображень. Мозок несвідомо бачить рисунки тільки одно випуклі (одновгнуті). Сприйняття залежить від напрямку зовнішнього освітлення.

Ілюзії сприйняття розміру - оковимірні оцінки реальних величин дуже сильно залежать від характеру фону зображення. Це відноситься до довжин, площ, радіусів кривизни, кутів, форм і тощо.

Перевернуті зображення - вид оптичної ілюзії, коли від напрямку погляду залежить характер об'єкта, що сприймається.

Подвійні зображення. Секрет даної ілюзії ховається в повному повторенні ліній малюнка при його дзеркальному відображенні. Звичайно, таке можна виконати не з кожною картинкою, але якщо чітко підібрати форму, вийде цілком цікавий результат.

Рухомі ілюзії - це ілюзії, коли статичний і нерухомий рисунок "оживає" і починає рухатись, або починає крутитись в одну, а потім в іншу сторону (яскравим прикладом цього - є ілюзія дівчини, яка крутиться). Є рисунки, які пульсують, хоча насправді - це є статичний рисунок.

3D Картини Створення оптичної ілюзії об’ємності, зображеного на двомірній площині об’єкта. Такі прийоми використовувалися ще в Стародавній Греції і Стародавньому Римі, сьогодні тромп лей (обман зору) набув поширення серед художників, які малюють на асфальті, та графітистів.

3D Картини дають можливість зробити фотографії наближені до 3D реальності.

Міражі

Як би мені хотілося б побачити справжній міраж! Уявляєте, в небі висять міста, химерні замки, або цілі армії!

Щорічно над пустелею Сахара виникає понад півтора тисяч міражів. Подорожні, яким траплялося по кілька днів бродити по розпечених пісках пустелі, розповідають, що іноді їм доводилося чітко бачити квітучу оазу з пальмами і водоймами буквально в сотні метрів від себе. Здавалося б, залишилося зробити останнє зусилля – і можна насолоджуватися довгоочікуваним відпочинком! Однак пройдені і 200 і 500 метрів, а повітря залишається все таким же гарячим і сухим, піски не кінчаються

З давніх часів люди бачили міражі, про що збереглося чимало переказів. Але перші записи про них стали з’являтися в суднових журналах, в яких докладно записувалося все незвичайне. Наприклад, книги про плаванні китобоїв в Гренландії в 1820 році є запис про те, що командир судна спостерігав великий місто, повному замків і храмів. Моряк навіть докладно замалював це явище. Але виявилося, що в реальному житті немає нічого схожого.

Але чемпіонам за міражів вже давно визнають…. Ні, уяви собі, не пустелю. А холодну Аляску. Чим сильніше там мороз, тим чіткіше видіння. Там навіть випускається спеціальний журнал спостереження за міражами. А туристів возять помилуватися, як на рівному океанському горизонті постають гори, а потім невідомо куди зникають.

Так що ж таке міраж?

Відеоролик

Різновидами міражів є явище Фата Моргана - красивий природний феномен, відомий з давніх часів, породив чимало переказів. Мандрівні купці розповідали страшні історії про злу чаклунку з красивим ім'ям Фата Моргана, яка заманює мандрівників в свої тенета.

Легенди говорять, що в спекотних країнах під палючим сонцем зла чаклунка створювала за допомогою магії дивовижні видіння, приємні оку втомлених купців. На горизонті мандрівників чекали пишна зелень і прохолодні водойми. Ці казкові по красі повітряні видіння манили до себе каравани, які, згортаючи, гинули в розпеченій пустелі. Вважалося, що таким чином фея мстить за свою образу.

Явище фата-моргана – непередбачуване диво природи. Вчені вважають, що в результаті гри світла та повітря стають видимими збільшені ілюзії різних об'єктів у повітряній лінзі, а дивну картинку реально існуючих об'єктів спостерігають на горизонті або над ним. Примарні явища документально зафіксовані на фотоплівку і відео, щоб остаточно довести, що це не гра уяви.

Фата-моргана – це не тільки складний оптичний феномен, але й небезпечний. Він здатний спотворювати розміри об'єктів, причому кожен з видимих предметів заломлюється по-своєму. Відомі випадки, коли в пустелі гинули люди і каравани верблюдів в результаті того, що досвідчений, здавалося б, провідник помилився ілюзією близького водойми. У підсумку мандрівники збивалися з потрібного шляху і йшли в протилежний бік від колодязя. Щоб уникнути таких випадків вчені склали унікальну мапу міражів, де позначили місця появи примарних оазисів і навіть гірських хребтів, щоб ніякі видіння не вводили подорожніх в оману.

 

VІІ   Закріплення вивченого матеріалу

Повернемось до питань, заданих на початку. Давайте спробуємо дати відповіді ще раз.

Відео слайди

А тепер я пропоную вам самим визначити види ілюзій, які ви побачите.

Відео фрагмент

ІХ   Домашнє завдання.

Створити проект (презентацію) на одну з заданих тем:

1.     Оптичні ілюзії в архітектурі і дизайні оселі

2.     Оптичні ілюзії в моделюванні одягу

3.     Історія «летючого голландця» 

VІІІ   Підведення підсумків уроку. 

Сьогодні на уроці ми узнали про оптичні ілюзій.

Міраж! Насправді, то-обман, Нема того що бачим?...

Далекий привид, чи туман Не всі побачать й зрячі...

 Це мабуть обраним дано, Хто вірить в казку й диво,

Хто сіє доброго зерно Відважно і сміливо,

 Хто бачить в небі зорепад І любить літню зливу,

Хто серед зоряних лампад Вбача свою, щасливу,

У кого мрії у душі Співають і танцюють!..

Для тих, хто вірить в міражі- Вони завжди існують! 

Джерело https://intvua.com/news/culture/1529063338-svit-optichnih-ilyuziy---pereviryaemo-spriynyatttya-foto-.html  




Комментариев нет:

Отправить комментарий