проект Фортеці 2020

 Архітектурна лабораторія 

 

Гран-Плас Брюссель 

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D0%B0%D0%BD-%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D1%81_(%D0%91%D1%80%D1%8E%D1%81%D1%81%D0%B5%D0%BB%D1%8C)

Замки-чи не найцікавіші об’єкти з тих, які залишила Україні бурхлива історія. Загалом їх більше сотні, але таких, які відповідають уявленню більшості про замок, залишилось небагато–решта у стані руїни. Одні впали у бурхливих військових баталіях, інших–не пошкодували людина та час. Скільки підмурків сільських хат на Поділлі складено бутом із величних фортець. Скільки доріг вибрукувано й тинів змуровано. 
Деякі замки настільки понівечені, що без реконструйованого зображення важко вгадати, якими вони були колись.

Але є в Україні й такі замки та фортеці, якими можна захоплюватись й пишатись. Величні твердині, потужні мури яких вистояли не одне століття й ще століттями будуть дивувати наших нащадків, заслуговують на те, щоб бути побаченими. Цей рейтинг – своєрідна рекомендація стосовно того, які замки та фортеці України варто подивитись першочергово. Отже, починаємо з кінця.

10. Збаразький замок (місто Збараж, Тернопільська область)



Більше замків, ніж на Тернопільщині, немає в жодній іншій області України, але більшість з них, на жаль, не у найкращому стані. Одні дуже поруйновані, інші-перебудовані й на замки не схожі зовсім: психлікарні, тублікарні, СТО.

До теми: Червоноград – місто, якого нема

Замок у Збаражі – це, безперечно, найкраще збережений і відреставрований замок найбільш «замкової» області нашої неньки. Хоча бастіони Збаразького замку поки що «безголові», але це вже неабияка атракція – на додачу до ефектних ровів і мурів, тут є ще й виставки та музеї, а проект замку, на хвилиночку, розробив всесвітньовідомий італійський архітектор Вінченцо Скамоцці.

9. Ужгородський замок

Знаходиться в самому серці поліетнічного міста, яке нині є центром Закарпатської області. Ще одна відома назва Ужгороду, Унгвар, прийшла до нас із далекого Х століття, коли угорська орда розбила тутешніх слов’янських господарів, білих хорватів, і захопила Закарпаття.

Замок прекрасно зберігся. Хоч він і не має височезних мурів та башт, але залишається одним із найбільш відвідуваних туристичних об’єктів Закарпаття. Сюди йдуть, щоб відчути дух вікових традицій білих хорватів, мадярів, австріяків, німців, чехів, словаків, і, звичайно, русинів-українців, які господарювали в Унгварі. Ідуть, сподіваючись, зокрема, побачити привид стандартної для більшості замків Білої Діви. Нині у замку діє музей. Яка ж неймовірна колекція карпатських музичних інструментів тут представлена… Казковий розпис домової церкви також не залишить нікого байдужим. Як і винні льохи.

8. Меджибіж (село Меджибіж, Хмельницька область) 

З-поміж великих ефектних замків, Меджибізький до Києва-найближчий: через Житомир, Бердичів і Хмільник до нього 315 км. В Бердичеві, до речі, теж є ефектна фортифікація, але то все-таки монастир.

У 2001 році Меджибізький замок включили до історико-культурного заповідника, щоправда, це не допомогло врятувати бічну стіну замкового палацу. Замок взагалі перебуває, м’яко кажучи, не у кращому стані, але його розміри, помножені на колорит (можливо, зумовлений саме облупленістю мурів), роблять цю історичну твердиню між річками Південний Буг і Бужок прекрасним туристичним об’єктом. Особливо зважаючи на те, що нині Меджибіж є всесвітнім центром хасидів – тут же поховано легендарного Бешта.

7.  Свірж (Перемишлянський район, Львівська область) 

 
Свірзький замок, що розташований на пагорбі під назвою Белз, в оточенні ставків і боліт, привертає увагу не лише мандрівників. Ще в радянські часи від став відомим об’єктом кінозйомок. Зокрема, тут знімалося немало сцен із блокбастера «Д’Артанян і три мушкетери», і саме тут прожила останні дні нещасна Констанція Бонасьє, яку отруїла Міледі. «Констанція, Констанція», – співав у Свіржі закоханий і розбитий горем герой Боярського.

Замок виноградних равликів. Шукаємо привида у середньовічних стінах Свіржа

Бетюнський монастир, житло ката, маєток Д’Артаньяна в Гасконі та бастіон Сен-Жермен у Ла-Рошелі–відразу чотири ролі віддали тоді Свірзькому замку. На жаль, теперішній статус цієї казкової будівлі не відповідає її красі та величі. Можна сказати, що він стоїть пусткою, хоч в ньому й збиралися відкрити будинок відпочинку Спілки архітекторів.

6. Олеський замок (Олесько, Львівська область)

 
Понад шість століть минуло з того часу, як виник на високому пагорбі у Олеську замок. Ймовірно, його збудував князь Юрій Данилович, але точно цього ніхто не може сказати.

Що можна сказати про замок точно, так це те, що він є одним із найвідоміших на Львівщині, а ще-одним з найменших за розмірами, але найкраще доглянутих замків України. Крім музею, тут функціонує дуже престижний ресторан із відтвореними середньовічними інтер’єрами, розрахованими не лише на українських, але й на польських гостей. І поляки їдуть сюди, адже у замку народився найвідоміший їх король-Ян ІІІ Собеський, переможець турків під Віднем.

Неабияким бонусом при відвідуванні Олеського замку є монастир капуцинів із парком скульптур.

5. Луцький замок 

 Цю твердиню було побудовано на місці дерев’яних укріплень руських князів. Розпочав будівництво литовський князь Любарт (саме тому замок і носить його ім’я), а продовжували Вітольд і Свидригайло.

Чи не найяскравіший представник середньовічної оборонної архітектури на території України складався колись з двох частин: Верхнього і Нижнього замку. Нижній, значно більший за площею, розчинився серед пізніших будівель – від нього лишились лише деякі відрізки мурів та одна башта. Зате Верхній досить непогано зберігся. Височезні башти та мури замку Любарта ховають цікавезні музеї та підземелля. Та й на башти підніматись можна: з них видно ще дві вражаючі луцькі пам’ятки – монастир єзуїтів та кірху.

4. Білгород-Дністровський, Аккерманська фортеця (Одеська область)

 
Фортецю над Дністровським лиманом, на руїнах античного міста Тіра, заклали генуезці у ХІІІ столітті – від них залишився замок, який пізніше виконував функції цитаделі.

Основну частину найбільшої в Україні середньовічної фортеці збудували молдавани. В молдавський період місто називалося Четятя Албе (Біла Фортеця) – воно було одним із головних торгових полісів Північного Причорномор’я. Фортеця тоді мала 34 башти й була неприступною твердинею, але все одно не встояла перед велетенською армією турків і татар. У XV столітті останні стали господарями міста, й назвали його Аккерманом (знову Біла Фортеця, але вже тюркською). Саме в османський період фортеця набула майже сучасного вигляду.

3. Замок Паланок (Мукачеве, Закарпатська область)


Посеред широкої рівнини, якою є долина річки Латориці, в південно-західній частині Мукачевого, одиноко височіє гора. Верхівку гори увінчують башти старовинного замку. Небагато в Україні пам’яток, подібних до цієї.

Русини-українці, угорці, валахи, австрійці та інші народи протягом майже тисячі років історії фортеці проливали піт та кров у її могутніх стінах. Сотні штурмів та облог пережив Паланок. Безліч разів змінював він своїх власників, добудовувався і перебудовувався. Із кінця XVІІІ століття Паланок виконував функції австрійської в’язниці, а у радянський період тут було ПТУ.

Нині це, безперечно, один із найвідоміших українських замків – доглянутий, музеєфікований, із купою сувенірних лавок, кав’ярнями та винними підвалами.

2. Кам’янець-Подільський (Хмельницька область)


Найвідоміший замок України розташований у місті, яке і назву свою отримало через нього – Кам’янець-Подільський (хоча другу половину назви давно варто б відкинути, зважаючи на відсутність в Україні інших «Кам’янців»). 

Середньовічна фортеця, розташована на крутому скелястому пагорбі над каньйоном річки Смотрич, не одне століття зачаровує своїм масштабом та неймовірною казковістю. Це еталон замку, який ми малюємо в своїй уяві. А якщо поглянете на замок і фортецю із каньйону Смотрича, то взагалі не повірите, що це Україна.

1. Хотин (Чернівецька область)


Це замок-кінозірка – головний середньовічний замок радянських фільмів. Ла-Рошель, Торкілстон, Мот – чим він тільки не був у кіно. Радянський суперекранізатор Бортко вирішив зробити його Дубенським замком, оскільки справжній Дубенський замок не настільки кіногенічний. Тому козаки в «Тарасі Бульбі» штурмували «польський» замок, який насправді був молдовсько-турецьким. Хотин же козаки ніколи не штурмували, але захищали його героїчно, на чолі з великим гетьманом Сагайдачним. 

 

Завдання - Побудуй катапульту.

Геніальний винахідник Леонардо да Вінчі історичний живописець, скульптор, архітектор, вчений та інженер епохи Відродження.

Катапульта є одним з найдавніших традиційних видів зброї. Катапульта з лебідкою мала гнучке плече, а також ківш, куди по драбині поміщали камінь для кидка. Засув лебідки відкривався, звільняючи гнучке плече. Воно, в свою чергу, било по ковшу, викидають камінь на значну відстань. Група ТАКИХ катапульт, що б'ють по ворогові одночасно, могла забезпечувати прекрасний захист

  

Побудуй катапульту https://www.youtube.com/watch?v=Qmg94EpmzCY

 Планування будівництва катапульти http://help-me.pp.ua/9456-yak-zrobiti-trebyushe-abo-katapultu.html 

Катапульта з лего http://jak.bono.odessa.ua/articles/jak-zrobiti-mini-katapultu-z-lego.php

Екcперимент.
Завдання: РОЗМАЛЮЙ. 
Зроби фарби самостійно https://www.youtube.com/watch?v=k_AHUC1Le68 
Замки є популярною темою розмальовок для дітей у всьому світі. Маленькі замки з простою вежею, а також більші, складніші із кількома вежами та воротами зачаровували дітлахів протягом довгого часу. Діти уявляють їх як таємниче місце, в якому можуть мешкати містичні істоти та зачаровані предмети. Замки часто змальовувались як країна таємниць у таких казках, як Красуня і Чудовисько, де був зачарований замок, в якому проживав принц та його зачаровані піддані, і Спляча красуня, де принцесу приспали вічним сном в замку зла фея. Тож не дивно, що діти люблять замки та розмальовки на цю тему.
Ось колекція розмальовок для замків. 
 

Музика середньовіччя  

Музика середньовіччя https://www.youtube.com/watch?v=a12-ILNvpzY 

https://www.youtube.com/watch?v=YnME5O5kxu8 

https://www.youtube.com/watch?v=aMK9atn4eTk 

 FAUN - Federkleid https://www.youtube.com/watch?v=zOvsyamoEDg   

 

Лицарські бої, середньовічні музика і танці: у Чинадієві відбудеться восьмий «Срібний Татош»

https://www.youtube.com/watch?v=AKYtcRh6NBk 

 Експеримент, зроби музичний інструмент своїми руками  
Сьогодні розпочався STEAM проект «Архітектурна LAB» і школярі 4 класів були організованими, зібраними, уважними та активними. Працювали в тісному співробітництві. Відкрили для себе дивовижний світ Середньовіччя. На уроках інформатики, фізичної культури, музичного мистецтва знайомились с замками України, спробували різний матеріал для будівництва. Пригадали як тренувалися лицарі, адже обладунки мали вагу до 30 кілограмів. Залюбки пограли в рухливу гру «Пташина пошта», адже починаючи з VIII століття до н.е., стародавні греки за допомогою голубів повідомляли імена переможців Олімпійських ігор. Поштових голубів активно використовували в Римі, Персії, Китаї та Індії, особливо під час війни. Халіф Аль-Азіз, що правив у Північній Африці в 975-996 роках, замовив своєму візирю вподобану йому черешню, вирощену в ліванському місті Баальбеці. Чиновник відправив до Лівану 600 голубів, до ніг яких були прикріплені ці ягоди, упаковані в шовкові мішечки. Птахи благополучно повернулися до Каїру – цей випадок став першою достовірно відомою "поштовою посилкою", відправленою повітрям.

  Другий етап STEAM проекту «Архітектурна LAB»  рухливі  ігри середньовіччя. Приймаючі участь у проекті діти використовують навички креслення, обчислення, проектування, моделювання, дизайн, вміння координувати свої дії в команді. Ігри існують стільки часу, скільки існує людство. Спершу їх використовували в ритуальних дійствах. За допомогою гри наші пращури намагалися задобрити язичеських богів, викликати прихильність природи, відігнати від себе злих духів. Гра – це не просто забава, а водночас і весела школа життя. Хлопці підготували лицарські обладунки. Як справжні лицарі показали віртуозне володіння мечем, продемонструвавши спритність. Дівчатка виготовили яскраві корони, з’єднували деталі та оздоблювали їх з використанням традиційних та сучасних технологій. Школярі отримали яскраві враження та позитивні емоції. 

https://www.facebook.com/photo?fbid=2442596726046295&set=pcb.2442597286046239 


 
 
 

Дослідно-експериментальна робота за програмою STEAM Стежинки у Всесвіт.

Дослідництво важливий шлях до пізнання. І малеча з цікавістю приступила до роботи над проєктом «Архітектурна LAB». Дошкільнята будували фортеці з різноманітного матеріалу. Проявили творчість під час створення чарівних вітражів.

Кронборг (Kronborg)-замок в Данії,поруч з містом Гельсінгер впівнічно-східній частині острова Зеландія. У цьому місці ширина протоки Ересунн між Данією і Швецією становить всього 4 км, що надавало замку важливе військово-стратегічне значення протягом довгого часу. 30 листопада 2000 року Кронборг був включений до списку об'єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, як один з найбільш значущих замків епохи Відродження в Північній Європі.

Замок XVI століття з банкетним залом і королівськими кімнатами, прототип замку Ельсінор у "Гамлеті".

 До появи нинішнього замку на його місці розміщувалася фортеця Крог. Її звів у 1420-х роках король Ерік Померанський. Фортеця дозволяла збирати мито з кораблів, що залишають Балтійське море. Тоді вона складалася лише з кількох будівель, обнесених стіною.

Свою нинішню назву Кронборг отримав в 1585 році, коли король Фредерік II перебудував замок, зробивши його одним з найвеличніших європейських замків епохи Відродження.

Кронборг майже повністю згорів 25 вересня 1629 року, стояти залишилася тільки капличка. Зовнішній вигляд замку був відновлений тільки у 1639 році королем Кристіаном IV, але інтер'єри так і не вдалося відтворити повністю.

В 1658 році замок був захоплений шведськими військами під проводом Карла Густава Врангеля. Коли замок знову повернувся у володіння Данії, було вирішено істотно зміцнити наземні підступи до нього, тому в 1688-1691 роках у замку зведено кронверк.

Починаючи з XVIII ст. данська королівська сім'я використовувала замок все рідше і рідше. З 1739 року до середини XIX ст. Кронборг, разом з військовими функціями, виконував роль в'язниці. Ув'язнені охоронялися солдатами гарнізону й виконували роботи з фортифікації. Деяким з них, засудженим за незначні злочини, дозволялося працювати за межами фортечних мурів. В наш час підземні каземати замку відкриті для відвідування туристами.

Найвідомішою ув'язненою замку Кронборг стала Кароліна-Матильда Уельська, сестра Георга III і дружина Кристіана VII. Вона пробула в ув'язненні три місяці з 17 січня по 30 квітня 1772 року.

З 1785 по 1924 рік Кронборг повністю перебував під управлінням данських військових. Однак останній солдат покинув фортецю лише в 1991 році, коли був розформований ельсінорський гарнізон, який проіснував з 1425 року.

  

Захоплюючий інтегрований «STEAM» проект «Архітектурна LAB» Хто може побудувати фортецю в форматі 3-D з незвичайних матеріалів? Тільки креативний, творчий, готовий до неймовірних математичних експериментів 4-В клас. Школярі одночасно стали PR менеджерами, будівельниками, проектувальниками, архітекторами, дизайнерами, режисерами, акторами. Коли споглядаєш на грандіозні фортеці, уявляєш себе лицарем Середньовіччя. Ми часто не усвідомлюємо, що вагомою матеріальною частиною нашого існування в життєвому просторі є архітектура.  

 
 
 
 
 
 

 
   

Робота над інтегрованим проєктом для 4х класів ,,Архітектурна Lab" продовжилася сьогодні в мистецькому напрямку. Учні прослухали музику Середньовіччя, познайомилися з музичними інструментами тієї епохи та порівняли звучання з електронною музикою.
Доба Середньовіччя - час серенад для дами серця. Про це також дізналися школярі. Пригадали вони й мультфільми, в яких архітектурними спорудами є замки.

Долучилися до інтегрованого проєкту 4 их класів "Архітектурна Lab", здобувачі освіти 4Б класу.
Напрямок діяльності склався швидко. Розпочали із перегляду відео замків України. Виконали малюнки цих історичних споруд.
Але цікавим завданням стали об'ємні геометричні фігури, які потрібно було вирізати з цупкого паперу, скласти по гранях, склеїти. Ці завдання діти із задоволенням виконували під час перерви та уроку трудового навчання.
А завершення роботи став урок математики, де обчислювали об'єми куба та прямокутного паралелепіпеда. З усіх об'ємних геометричних тіл в кінці уроку з'явився замок!
До нових проєктів!
4-Б інтегрований проект "Архітектурна LAB"

Група продовженого дня долучилася до інтегрованого проєкту "Архітектурна Lab". Тема сьогоднішньої виховної роботи була "Чия відвага, того і перевага", а хто ж як не лицарі були самими відважними воїнами. Знайомство розпочали з перегляду відеофільму, з якого дізналися що мечі лицарів були завдовжки 180 см та важили 4 кг, які обладунки носили лицарі, що було зображено на їхніх щитах та багато іншого. Виконали малюнки лицарських щитів, романтичних замків з їх високими вежами.
Але цікавим завданням стали об'ємні геометричні фігури. Першим завданням стало поділити геометричні фігури на групи і назвати їх, а друге що було найбільш захоплююче у виконанні це побудувати лицарські замки, і не один а цілих два! Це стало найцікавішим завданням цього дня! В кінці дня ми об'єднали зусилля і побудували красивий і міцний замок, який захистить кожного лицаря.

Триває робота над інтегрованим проектом для 4х класів ,,Архітектурна Lab". На учнів 4А класу чекав справжній лицарський турнір. Вивчення теоретичного матеріалу закріплювалося цікавими конкурсами. Хлопці не тількі представили свої замки, зроблені на уроці трудового навчання, а й малювали з заплющеними очима портрет дами свого серця, змагалися умовною зброєю, адже в кожного лицаря були військові обладунки, переправлялися через річку, виявляючи спритність, шукали свої чоботи - предмет ознаки заможності людини доби Середньовіччя. А вболівальниці, дівчатка-однокласниці, підтримували своїх лицарів. І хто знає, можливо, подарували свою хустинку - символ прихильності?
 
 




Комментариев нет:

Отправить комментарий